Gdy pracodawca dokonuje zwolnień grupowych w sytuacji niezależnej od pracowników, to w niektórych sytuacjach można ubiegać się o odprawę pieniężną. Taka krótkoterminowa pomoc materialna może okazać się cenna w momencie utraty stałego dochodu.
Zwolnienia grupowe – czy można liczyć na odprawę?
Aby odprawa pieniężna mogła zostać wypłacona, firma powinna zatrudniać przynajmniej dwadzieścia osób. W dodatku do zwolnień grupowych musi dojść z powodu sytuacji niezależnej od pracowników. Do przyczyn leżących po stronie pracodawcy zaliczamy:
- kiepską sytuację finansową firmy;
- likwidację stanowisk pracy;
- ogłoszenie upadłości.
W takich sytuacjach możliwe jest uzyskanie odprawy pieniężnej w ramach rekompensaty za nagłe zwolnienie pracownika. Co więcej, jeśli nie otrzymasz zapłaty w dniu rozwiązania stosunku pracy, to będziesz mógł ubiegać się o odsetki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz między innymi tutaj: https://aleo.com/pl/blog/kiedy-i-na-jakich-zasadach-przysluguje-prawo-do-odprawy-pienieznej/.
Staż pracy a wysokość odprawy
Przy ustalaniu wysokości odprawy bierze się pod uwagę staż pracy danej osoby. Ustalenie ekwiwalentu prezentuje się następująco:
- jednomiesięczne wynagrodzenie – gdy staż pracy nie przekroczył dwóch lat;
- dwumiesięczne wynagrodzenie – gdy staż pracy przekroczył dwa lata, ale nie przekroczył ośmiu lat;
- trzymiesięczne wynagrodzenie – gdy staż pracy przekracza osiem lat.
Wyraźnie widać, że im dłuższy staż, tym większy ekwiwalent. Warto wiedzieć, że jeśli pracowałeś w danym miejscu z przerwami (np. z powodu zmiany pracy), to do wysokości odprawy wlicza się łączny czas pracy. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest nawet włączenie okresu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, co określa art. 231 Kodeksu Pracy.
Istnieje również maksymalna wysokość odprawy. Wynosi ona piętnastokrotność minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ w 2023 roku płaca minimalna to 3 490 zł brutto, to najwyższy możliwy ekwiwalent w ramach rekompensaty za zwolnienie wynosi 52 350 zł brutto.
Kiedy nie otrzymasz odprawy?
Aby otrzymać odprawę, musisz spełnić określone warunki. Nie otrzymasz jej, jeśli został spełniony któryś z następujących wymogów:
- podczas zwalniania grupowego firma liczyła mniej niż dwudziestu pracowników;
- stosunek pracy ustał w sposób naturalny z upływem czasu (umowa dobiegła końca);
- pracownik był zatrudniony na umowę zlecenie lub był pracownikiem tymczasowym, lub mianowanym;
- gdy doszło do zwolnienia indywidualnego, a przyczyny leżą również po stronie pracownika.
Odprawę możesz uzyskać, gdy dokonano wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron, jednak w takiej sytuacji będzie to możliwe jedynie wówczas, gdy to Twój pracodawca wyszedł z taką propozycją.
Zwolnienie z pracy nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. W dodatku nigdy nie ma pewności co do tego, kiedy uda się znaleźć kolejne zatrudnienie. Z tego powodu jeśli przysługuje Ci prawo do odprawy, to zawsze warto z niego skorzystać, aby lepiej zabezpieczyć się finansowo.
Dodaj swój komentarz