Na Placu Litewskim stanie stół, a na nim dania z burakiem w roli głównej. Chłodnik litewski dla każdego

Zupa chłodnik litewski
Zupa chłodnik litewski | fot. Adobe Stock

We wtorek przy portalu Lublin-Wilno na Placu Litewskim stanie stół przybrany na różowo, a na nim dania z burakiem w roli głównej. To zapowiedź festiwalu Pink Soup Fest, który 1 czerwca odbędzie się stolicy Litwy i promuje litewską zupę na zimno, saltibarsciai.

Mieszkańcy Lublina i Wilna spotkają się przy „wspólnym” stole

Niecodzienne wydarzenie zostało zaplanowane na wtorek, 7 maja, o godz. 13:00 przy portalu Lublin-Wilno na Placu Litewskim. Przed portalem stanie stół przybrany na różowo, a na nim będą smakołyki z buraka, serwowane w różnych, nietuzinkowych odsłonach. Wśród dań nie zabraknie tradycyjnego, chłodnika litewskiego.

Portal Lublin-Wilno na Placu Litewskim
Portal Lublin-Wilno na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

„Inspiracją do spotkania jest chłodnik, reprezentujący wspólną historię i tradycyjne danie kuchni polsko-litewskiej. Podczas wydarzenia stół w Lublinie połączy się z tym w Wilnie, dzięki partnerstwu obu miast i symbolicznemu portalowi, stając się najdłuższym na świecie stołem gromadzącym ludzi przy wspólnym, symbolicznym posiłku” – mówi Anna Czerwona z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W spotkaniu wezmą udział lubelskie twórczynie internetowe, na co dzień promujące Lublin w mediach społecznościowych, przedstawiciele miasta, a także zainteresowani mieszkańcy Lublina. Po drugiej stronie portalu spotkamy goście zaproszeni przez agencję rozwoju miasta Wilna „Go Vilnius”.

To zapowiedź festiwalu Pink Soup Fest, który odbędzie się już 1 czerwca w Wilnie na rynku Tymas. Będzie to druga edycja kolorowego festiwalu, promującego litewską zupę na zimno, saltibarsciai. Litewski chłodnik został uznany przez Taste Atlas za najlepszą zupę na świecie, zwyciężając z konkurentami z innych krajów, takimi jak hiszpańskie gazpacho i porra antequerana czy bułgarski tarator.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.