W sobotę, 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, w całym kraju uroczyście obchodzone będzie Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w centrum Lublina odbędą się wydarzenia patriotyczne z udziałem żołnierzy, defilada oraz otwarty piknik dla mieszkańców.
Msza święta i przemarsz przez centrum miasta
Lubelskie obchody zainauguruje o godzinie 10:00 nabożeństwo w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym przy al. Racławickich 20.
Tuż po zakończeniu nabożeństwa, o godzinie 11:10, sprzed świątyni wyruszy uroczysty korowód złożony z kompanii honorowych, orkiestry, pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości. Uczestnicy skierują się w stronę Placu Litewskiego.
Trasa przemarszu i organizacja ruchu:
- Trasa: al. Racławickie – ul. Krakowskie Przedmieście – Plac Litewski,
- Zajęty pas: kolumna przejdzie jednym pasem jezdni,
- Czas trwania: przejście zajmie około 20 minut,
- Utrudnienia: na czas przemarszu służby mogą wprowadzić chwilowe, całkowite wstrzymanie ruchu kołowego na skrzyżowaniach.
Uroczysty apel, defilada i salwa honorowa
Główna część obchodów rozpocznie się na Placu Litewskim o godzinie 11:30. W programie zaplanowano ceremoniał wojskowy, odczytanie apelu pamięci, salwę honorową oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Punktem kulminacyjnym będzie defilada służb mundurowych.
Zobacz również
Wojskowy piknik, pokazy sprzętu i grochówka
Po zakończeniu części formalnej, w godzinach 12:30–15:00, Plac Litewski zamieni się w strefę piknikową dostępną dla wszystkich mieszkańców i turystów.
W programie wydarzenia przewidziano:
- pokazy uzbrojenia oraz specjalistycznego sprzętu Wojska Polskiego,
- animacje, gry i strefę edukacyjną dla dzieci,
- tradycyjny poczęstunek w postaci darmowej grochówki wojskowej z kuchni polowej.
Udział we wszystkich punktach uroczystości i pikniku na Placu Litewskim jest całkowicie bezpłatny.
Najnowsze posty
Dodaj opinię