Matura 2024. Ponad cztery tysiące uczniów z Lublina przystąpi do egzaminu dojrzałości. Sprawdź dokładny harmonogram matur

Maturzyści przed maturą
Maturzyści przed maturą | fot. Miasto Lublin

W tym roku do egzaminu dojrzałości stanie ponad 4300 absolwentów szkół z Lublina. Dzisiaj (7 maja) o godz. 9:00 przed maturzystami egzamin z języka polskiego, w środę z matematyki, a w czwartek z języka obcego. Tegoroczna matura tradycyjnie składa się z części pisemnej i ustnej.

Do matur przystąpi ponad 4 tys. lubelskich absolwentów

W lubelskich liceach ogólnokształcących i technikach do egzaminu maturalnego przystąpi 4348 uczniów, w tym 3612 ze szkół prowadzonych przez miasto Lublin oraz 736 ze szkół prowadzonych przez inne podmioty. Wśród nich jest 2895 uczniów liceów ogólnokształcących oraz 1274 techników.

Do egzaminu maturalnego przystąpi również 132 słuchaczy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, uczniowie liceum ogólnokształcącego specjalnego i technikum specjalnego – łącznie 18 osób oraz 29 uczniów szkół branżowych II stopnia.

Zobacz także: Matura 2024 z polskiego wyciekła? Internauci od kilku godzin szukają tych informacji

Harmonogram matur 2024

Dzisiaj (7 maja) odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, w środę (8 maja) z matematyki, a w czwartek (9 maja) uczniowie zmierzą się z językiem obcym. Egzamin maturalny zostanie przeprowadzony od 7 do 24 maja, w tym: część pisemna – od 7 do 24 maja oraz część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Aby zdać tegoroczny egzamin maturalny, trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (uzyskując minimum 30%) oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. Uczniowie technikum, którzy mają zdane egzaminy ze wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie, nie muszą przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jest to decyzja ucznia. W praktyce, w zależności od wyboru przyszłego kierunku studiów zarówno uczniowie liceum, jak i technikum dodatkowo wybierają więcej niż jeden przedmiot, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.