Nie będzie podziemnego parkingu z częścią handlową w centrum Lublina. Miasto nasyła komornika

alchemia lublin
Wizualizacje Alchemii w Lublinie | fot. inwestor

Miasto Lublin nie widzi możliwości polubownego załatwienia sprawy ze spółką Arkady, która za ratuszem miała zbudować podziemny parking z częścią handlową.

Chodzi o planowaną od 2009 roku inwestycję w postaci podziemnego parkingu z częścią handlową w sąsiedztwie lubelskiego ratusza. Zgodnie z umowami do końca 2018 roku w tym miejscu miał stanąć budynek parkingu w stanie surowym, lecz tak się jednak nie stało.

Tak się jednak nie stało i Urząd Miasta Lublin wezwał spółkę do zapłaty na rzecz gminy Lublin kary umownej w wysokości 4 mln zł. Dodatkowo domaga się rozwiązania prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym miała powstać inwestycja.

Po wystąpieniu miasta na drogę sądową, Sąd Okręgowy w Lublinie udzielił gminie Lublin zabezpieczenia jej roszczeń o rozwiązanie zawartych ze spółką Arkady umów ustanowienia użytkowania wieczystego gruntów. Decyzją sądu spółka nie może sprzedawać ani dokonywać jakichkolwiek nakładów na gruncie.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Czekamy na wyznaczenie przez sąd terminu rozprawy z powództwa Gminy Lublin przeciwko spółce Arkady. Do czasu zakończenia sporu sądowego, użytkownik wieczysty włada nieruchomością tak jak właściciel zatem na chwilę obecną z uwagi na brak możliwości określenia czasu trwania postępowania sądowego, jak i jego wyniku, nie ma aktualnie podstaw do ewentualnego rozdysponowania tych gruntów” – mówi Katarzyna Duma z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Umowa niewykonana należy się kara

Miasto Lublin oprócz oddania działki, domaga się od spółki zapłacenia kary umownej w wysokości 4 mln zł. – „Wobec niedotrzymania przez spółkę Arkady terminów zabudowy wskazanych w zapisach zawartych w umowie pismem z dnia 7 stycznia 2019 r. prezydent wezwał do zapłaty na rzecz gminy Lublin kary umownej w wysokości 4 mln zł” – wyjaśnia Katarzyna Duma.

Gmina Lublin 28 stycznia złożyła wniosek do Sądu Okręgowego w Lublinie o na o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie co do obowiązku zapłaty przez Arkady na rzecz gminy kary umownej w kwocie 4 mln zł.

Sąd postanowieniem z dnia 29 marca 2019 r. nadał aktowi notarialnemu klauzulę wykonalności. W związku z powyższym wszczęte zostało postępowanie komornicze. W związku z podjętymi aktualnie czynnościami, o których mowa powyżej, brak jest przesłanek wskazujących na możliwość polubownego załatwienia sprawy” – dodaje Duma.


Czytaj też:

Budowa Alchemii w Lublinie. Obiekt ma powstać do końca 2019 roku

Alchemia: Ratusz chce zabrać spółce teren i wysyła wezwanie do zapłaty kary

Czy w centrum Lublina powstanie podziemny parking? Miasto chce zwrotu działki

Arkady tak łatwo ziemi nie oddadzą. Nie chcą też płacić miastu 4 mln zł kary

Co dalej z budową podziemnego parkingu za ratuszem? Miasto poszło do sądu

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Postępowanie egzekucyjne nie komornicze. Pracownicy pana Żuka sami nie wiedzą co robią 😀