Budowa Alchemii w Lublinie. Obiekt ma powstać do końca 2019 roku

alchemia lublin
Wizualizacje Alchemii w Lublinie | fot. inwestor

Budowę Alchemii w centrum Lublina inwestor zapowiada od 2009 r. Prace archeologiczne powoli dobiegają końca, wkrótce wjedzie ciężki sprzęt. Obiekt ma powstać do końca 2019 r.

W centrum Lublina w rejonie ulic Lubartowskiej, Świętoduskiej oraz Bajkowskiego powstanie dwupoziomowy parking podziemny z częścią usługowo-handlową. Mowa tu o Alchemii, o której była już mowa w 2009 roku. Z uwagi na sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych, a przede wszystkim ze względu na nasycenie powierzchnią handlową w Lublinie projekt został zmniejszony, co do pierwotnych planów.

Dokładnie 3/4 powierzchni stanowić będzie dwupoziomowy parking podziemny na 315 miejsc parkingowych. Parking będzie płatny, a ceny będą zbliżone do tych obowiązujących w Strefie Płatnego Parkowania. Jeden poziom podziemny stanowić będzie część handlowo-usługowa, w której znajdzie się m.in. Stokrotka.

– Łącznie część handlowo-usługowa zajmie około 3,2 tys. m kw., z czego prawie połowę stanowić będą restauracje i kawiarnie. Mamy podpisaną umowę ze Stokrotką oraz listy intencyjne z trzema podmiotami, w tym 2 restauracje – mówi Marek Woliński, przedstawiciel spółki Arkady.

Dodatkowym elementem będzie ogólnodostępny skwer na powierzchni obiekt, na którym będą odbywać się imprezy plenerowe: koncerty, spektakle i wystawy.

Prace archeologiczne

Badania archeologiczne na działce między ulicami Lubartowską, Bajkowskiego i Świętoduską rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku. Przeprowadzenie prac archeologicznych to warunek, który musi spełnić inwestor, żeby rozpocząć w tamtym miejscu budowę podziemnego kompleksu Alchemia.

– Zrealizowane zostało ok. 70 procent prac archeologicznych. Pozostała do eksploracji część, na którym obecnie znajduje się parking. Organizując przetarg umówiliśmy się z potencjalnymi wykonawcami, że prace archeologiczne wykonamy przed wejściem firmy budowlanej – wyjaśnia Marek Woliński.

20816725 e1473491904439
Wizualizacje Alchemii w Lublinie | fot. inwestor

Kary umowne

Dopiero 4 grudnia spółka Arkady podpisała umowę drogową z Zarządem Dróg i Mostów a realizację prac budowlanych. Zgodnie z nią inwestor ma wyremontować ulicę Lubartowską przy budowanej Alchemii (razem z chodnikami po obu stronach), ul. Świętoduską oraz ul. Bajkowskiego.

Czasu na zrealizowanie inwestycji jest coraz mniej, bo umowa z miastem zakłada, że obiekt w stanie surowym zamkniętym będzie gotowy do końca 2018 r. Odpowiadająca za przedsięwzięcie spółka Arkady do końca roku powinna wybudować fundamenty kompleksu.

– Na podstawie zawartej umowy z gminą spółka zobowiązała się do rozpoczęcia budowy do 31 grudnia 2017 r., rozumianej jako wybudowanie fundamentów, oraz do jej zakończenia do dnia 31 grudnia 2018 r., rozumianej jako wybudowanie budynków w stanie surowym zamkniętym. Niedochowanie obu terminów łącznie stanowić będzie podstawę do dochodzenia przez gminę Lublin kary umownej w wysokości 4 mln zł – informuje Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza.

Do końca 2019 roku

– Nie będzie to kolejna galeria handlowa, a zdecydowanie bardziej parking z częścią handlowo-usługową. Zakończenie prac planujemy na III lub IV kwartał 2019 roku – precyzuje Marek Woliński.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.