Co dalej z budową podziemnego parkingu za ratuszem? Miasto poszło do sądu

IMG 20190128 081825
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Spółka Arkady, która na działce za ratuszem miała wybudować podziemny parking, nie może już prowadzić tam żadnych działań. Sąd przychylił się do wniosku i postanowił zabezpieczyć interes miasta.

Chodzi o planowaną od 2009 roku inwestycję w postaci podziemnego parkingu w sąsiedztwie lubelskiego ratusza. Zgodnie z umowami do końca 2018 roku w tym miejscu miał stanąć budynek parkingu w stanie surowym, lecz tak się jednak nie stało.

Tak się jednak nie stało i Urząd Miasta Lublin wezwał spółkę do zapłaty kary na rzecz gminy Lublin kary umownej w wysokości 4 mln zł. Dodatkowo domaga się rozwiązania za porozumieniem umowy prawa użytkowania wieczystego.

„Gmina Lublin podejmuje przewidziane prawem działania związane z wyegzekwowaniem należnej Gminie kary umownej oraz z rozwiązaniem prawa użytkowania wieczystego do gruntu. Prowadzenie korespondencji nie stoi na przeszkodzie w podejmowaniu działań” – mówi Katarzyna Duma z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Spółka Arkady złożyła w ratuszu pismo, w którym wyjaśnia przyczyny takiego opóźnienia. – „W opinii spółki Arkady opóźnienia nastąpiły z przyczyn niezależnych od inwestora” – wyjaśnia Marek Woliński, przedstawiciel spółki Arkady.

W uzasadnieniu spółka tłumaczy, że m.in. organy Gminy Lublin oraz jednostki organizacyjne jak Zarząd Dróg i Mostów nie współdziałały należycie ze spółką Arkady w celu wykonania umów o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Gdy spółka odmówiła spełnienia żądań miasta, prezydent postanowił skierować sprawę do sądu. – „Wystąpiliśmy do sądu o nadanie klauzuli wykonalności na akcie notarialnym w zakresie dochodzenia kary umownej. Został złożony pozew do Sądu Okręgowego o rozwiązanie umowy prawa użytkowania wieczystego do gruntu” – informuje Katarzyna Duma.

Sąd udzielił gminie Lublin zabezpieczenia jej roszczeń o rozwiązanie zawartych ze spółką Arkady umów ustanowienia użytkowania wieczystego gruntów. Decyzją sądu spółka nie może sprzedawać ani dokonywać jakichkolwiek nakładów na gruncie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.