Alchemia: Ratusz chce zabrać spółce teren i wysyła wezwanie do zapłaty kary

IMG 20190116 105525
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ratusz stracił cierpliwość do obietnic składanych przez spółkę Arkady, która od 2009 roku nie może wybudować obiektu przy lubelskim Ratuszu. Jest wezwanie do zapłaty kary i propozycja rozwiązania prawa użytkowania wieczystego.

Chodzi tu o dwupoziomowy parking podziemny z wydzieloną częścią usługowo-handlową, który miał powstać w rejonie ulic Lubartowskiej, Świętoduskiej oraz Bajkowskiego, tuż za budynkiem lubelskiego Ratusza.

Prace związane z budową Alchemii rozpoczęły się dopiero w 2017 roku, lecz plany są nieco starsze, bo z 2009 roku. Zgodnie z umową podpisaną z ratuszem, właściciel zobowiązał się, że do dnia 31 grudnia 2018 r. w tym miejscu stanie budynek w stanie surowym. Obecnie są tam prowadzone prace archeologiczne, które na czas zimy zostały wstrzymane.

alchemia lublin
Wizualizacje Alchemii w Lublinie | fot. inwestor

„Wobec niedotrzymania przez spółkę Arkady terminów zabudowy wskazanych w zapisach zawartych w umowie pismem z dnia 7 stycznia 2019 r. prezydent wezwał do zapłaty na rzecz gminy Lublin w terminie 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania wezwania kary umownej w wysokości 4 mln zł” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta.

Na drugi dzień Urząd Miasta Lublina wysłał drugie pismo, którego adresatem ponownie była spółka Arkady. – „Prezydent w imieniu Gminy Lublin pismem z dnia 8 stycznia 2019 r. wezwał Spółkę Arkady do rozwiązania za porozumieniem umowy prawa użytkowania wieczystego w terminie 14 dni od daty doręczenia wezwania” – dodaje Katarzyna Duma.

Rzeczniczka wyjaśnia, że korzystając z uprawnienia wynikającego z treści art. 240 ustawy Kodeksu cywilnego w związku z art. 33 ust. 1 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, z których to przepisów wynika, że umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.

20816725 e1473491904439
Wizualizacje Alchemii w Lublinie | fot. inwestor

„W zależności od stanowiska i działań podjętych przez użytkownika wieczystego w odniesieniu do skierowanych do spółki pism (w zakresie zawezwania do zapłaty kary umownej, rozwiązania za porozumieniem stron prawa użytkowania wieczystego) Gmina Lublin po upływie wskazanych w nich terminów podejmie dalsze czynności przewidziane przepisami prawa i warunkami wynikającymi z zawartych umów w zakresie egzekwowania swoich praw” – wyjaśnia Katarzyna Duma.

Ratusz czeka na odpowiedź od spółki Arkady.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.