Tak powstają ażurowe wsporniki, które będą podtrzymywać szklany dach Dworca Metropolitalnego

Budowa filarów Dworca Metropolitalnego w Lublinie
Budowa filarów Dworca Metropolitalnego w Lublinie | fot. Tremend

Dworzec Metropolitalny ma pełnić rolę głównego centrum komunikacyjnego Lublina – skupi komunikację kolejową i autobusową w jednym miejscu. Jego budowa ruszyła pod koniec stycznia i ma być gotowy już w 2022 r.

Dworzec Metropolitalny przyjazny dla środowiska

Za projekt Dworca Metropolitalnego odpowiada warszawskie biuro projektowe Tremend. Nowy dworzec ma zostać wybudowany ze szkła, stali i betonu. Budynek został zaprojektowany z myślą o środowisku [Warta 231 mln zł umowa podpisana. Lublin będzie miał nowy dworzec autobusowy].

Bryła dworca zostanie podzielona na dwa kubiki otoczone szklaną oranżerią, a wszystkie pomieszczenia będą oddzielone od hali głównej. Koncepcja „budynku w budynku” pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania oraz ograniczenie hałasu.

Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte mają być panelami fotowoltaicznymi, o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku.

Wokół budynku będzie ułożona kostka antysmogowa, a teren zostanie obsadzony gatunkami roślin, które szczególnie sprzyjają produkcji tlenu. Natomiast specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych.

Wsporniki inspirowane światem roślin

Biuro projektowe Tremend pochwaliło się zdjęciami produkcji stalowych wsporników, które podtrzymają szklany dach budynku dworca autobusowego.

„Prefabrykacja potężnych wsporników w kształcie inspirowanym światem roślin to widok, który robi olbrzymie wrażenie. Konstrukcja jest bardzo solidna, ale finalnie nada bryle powstającego terminalu lekkość przywodzącą na myśl zwinną winorośl” – czytamy.

Spawanie stalowych wsporników dachu Dworca Metropolitalnego
Spawanie stalowych wsporników dachu Dworca Metropolitalnego | Tremend
Spawanie stalowych wsporników dachu Dworca Metropolitalnego
Spawanie stalowych wsporników dachu Dworca Metropolitalnego | Tremend
Stalowe wsporniki dachu Dworca Metropolitalnego
Stalowe wsporniki dachu Dworca Metropolitalnego | Tremend
Stalowe wsporniki dachu Dworca Metropolitalnego
Stalowe wsporniki dachu Dworca Metropolitalnego | Tremend
Stalowe wsporniki podtrzymają szklany dach Dworca Metropolitalnego
Stalowe wsporniki podtrzymają szklany dach Dworca Metropolitalnego | Tremend

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.