Na miejskich kasztanowcach białych pojawiły się pułapki

drzewo, pułapki lejkowe w Ogrodzie Saskim
Pułapki lejkowe w Ogrodzie Saskim | fot. Miasto Lublin

To wiosenny etap walki ze szkodnikiem tych drzew – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na najcenniejszych 70 kasztanowcach zawieszono 210 lejkowych pułapek feromonowych.

– Szrotówek kasztanowcowiaczek to niepożądany gość, który szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe. Korony drzew opanowanych przez tego motyla żółkną, sprawiając wrażenie zasychających i następuje przedwczesny opad liści. Powtarzające się, masowe ataki szrotówka mogą doprowadzić do osłabienia drzew. Dlatego już kilkanaście lat temu Lublin jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął na szeroką skalę walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. W tym roku na naszych najcenniejszych kasztanowcach zawiesiliśmy już pułapki typu lejkowego, których celem jest ograniczenie populacji owada. W każdej z tych pułapek umieszczono wkład z wabiącymi feromonami oraz taśmą lepową – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Pułapki na kasztanowcach przy ul. Krężnickiej nad Zalewem Zemborzyckim
Pułapki na kasztanowcach przy ul. Krężnickiej nad Zalewem Zemborzyckim | fot. Miasto Lublin

Feromonowe „niespodzianki” dla kasztanowcowiaczków

Lublin od lat prowadzi na szeroką skalę walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Według badań ten uciążliwy szkodnik nie bywa bezpośrednią przyczyną obumierania kasztanowców, ale może wyrządzić ogromne szkody w koronie zaatakowanego drzewa, doprowadzając do przedwczesnego zasychania i opadania liści.

Pułapki na kasztanowcach przy ul. Krężnickiej nad Zalewem Zemborzyckim
Pułapki na kasztanowcach przy ul. Krężnickiej nad Zalewem Zemborzyckim | fot. Miasto Lublin

Biorąc pod uwagę coraz szerszy obszar żerowania tego owada, podejmowane są działania mające na celu ograniczenie liczebności szkodnika oraz opóźnienie opadania liści kasztanowców do połowy sierpnia (wówczas jest to koniec przyrostu rośliny i czas gdy drzewo jest już przygotowane do zimowania). Dzięki zabezpieczaniu drzew odpowiednimi środkami możliwe jest przedłużenie wegetacji kasztanowców białych w Lublinie.

Pułapki na kasztanowcach przy ul. Solarza
Pułapki na kasztanowcach przy ul. Solarza | fot. Miasto Lublin

Pułapki zawieszono na kasztanowcach tworzących aleje pomników przyrody nad Zalewem Zemborzyckim i przy ul. Solarza, a także na ul. Spadochroniarzy i w Ogrodzie Saskim.

Pułapki na kasztanowcach przy ul. Spadochroniarzy
Pułapki na kasztanowcach przy ul. Spadochroniarzy | fot. Miasto Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.