Ważny temat? Prześlij newsa!

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie rozpoczyna projekt digitalizacji zbiorów

Spotted Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie rozpoczyna realizację projektu pn. „Powrót do przeszłości. Digitalizacja i udostępnienie zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa 2026”.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie rozpoczyna projekt digitalizacji zbiorów

Fot. Materiał prasowy

Celem zadania jest profesjonalna digitalizacja oraz udostępnienie online wybranych zabytków ze zbiorów Muzeum. W ramach projektu powstanie cyfrowa kolekcja obejmująca 240 obiektów w technologii 3D. Będą to m.in. przedmioty związane z plastyką obrzędową, stroje ludowe, dawne przedmioty codziennego użytku oraz obiekty odnoszące się do wielokulturowej historii Lubelszczyzny.

Projekt pozwoli utrwalić w formie cyfrowej cenne elementy dziedzictwa materialnego regionu, a jednocześnie udostępnić je szerokiemu gronu odbiorców. Modele 3D umożliwią oglądanie obiektów z różnych perspektyw, przybliżanie detali i poznawanie szczegółów, które nie zawsze są dostępne podczas tradycyjnego zwiedzania ekspozycji – mówi Bartłomiej Bałaban, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Każdy ze zdigitalizowanych obiektów zostanie opracowany merytorycznie i wyposażony w opis oraz metadane. Dzięki temu powstająca kolekcja będzie mogła służyć nie tylko popularyzacji dziedzictwa, ale także edukacji, badaniom naukowym, działaniom regionalistycznym i projektom kulturalnym.

Istotnym elementem projektu jest również zapewnienie dostępności cyfrowej. Zasoby zostaną udostępnione za pośrednictwem strony internetowej Muzeum, dostosowanej do prezentacji kolekcji online oraz do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z wymogami WCAG 2.2 AA.

Projekt ma charakter otwarty i edukacyjny. Z powstałych zasobów będą mogli korzystać uczniowie, nauczyciele, seniorzy, badacze, regionaliści, animatorzy kultury oraz wszyscy zainteresowani historią i kulturą Lubelszczyzny. Dostęp do cyfrowych zbiorów będzie bezpłatny. Realizacja zadania potrwa w 2026 roku, a efekty projektu zostaną udostępnione na stronie internetowej Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 92efd7e39311
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Organizator: Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Partnerzy: Politechnika Lubelska

Patronat medialny: TVP3 LUBLIN, RADIO LUBLIN, DZIENNIK WSCHODNI, GOŚĆ NIEDZIELNY LUBELSKI, RADIO IMPULS, SPOTTED LUBLIN, LUBELSKI.PL, RADIO PLUS LUBLIN

Powrót do przeszłości. Digitalizacja i udostępnienie zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
Fot. Materiały prasowe

Źródło: Materiał nadesłany

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check