LPEC rozbuduje sieć ciepłowniczą w Lublinie. Gdzie będą nowe podłączenia?

Znak przejście drugą stroną ulic
Znak przejście drugą stroną ulicy | fot. Dominik Wąsik

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna rozbudowę sieci ciepłowniczej w północno-wschodniej części Lublina, w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ponikwoda. Do sieci przyłączone zostaną kolejne budynki mieszkalne.

Ponikwoda z siecią ciepłowniczą LPEC

Inwestycja LPEC obejmuje budowę sieci ciepłowniczej o łącznej długości ok. 3 km i średnicy od 200 do 300 mm. Planowany przebieg sieci obejmuje obszar od ul. Węglarza przy skrzyżowaniu z ul. Walecznych, przez ulice: ul. Kłopotowskiego, Narcyzową, Migdałową, Orzechową, Koryznową dalej przecinając ul. Kasztanową aż do ul. Niepodległości w rejonie Kościoła pw. Świętego Antoniego Padewskiego.

Całość inwestycji podzielona jest na 3 etapy. Obecnie realizowany jest pierwszy etap rozbudowy sieci w pasie drogowym ul. Kłopotowskiego na odcinku od istniejącej sieci w rejonie ul. Strzembosza do ul. Narcyzowej o łącznej długości 628 m. W drugiej połowie 2024 roku rozpocznie się realizacja II etapu inwestycji w ul. Marii Koryznowej. Prowadzone prace są ściśle skoordynowane z inwestycją drogową dotyczącą przedłużenia ul. Węglarza w kierunku ul. Trześniowskiej.

„Tempo prac podyktowane jest realizacją inwestycji drogowej przedłużenia ul. Węglarza oraz bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów planujących budowę nowych budynków mieszkalnych, oraz usługowych w tej części miasta. Otwierające się tereny rozwojowe w dzielnicy Ponikwoda szacujemy łącznie na około 15 MW mocy cieplnej” – mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A.

I dodaje: „Już dziś wydaliśmy warunki techniczne na przyłączenie tam nowych obiektów o zapotrzebowaniu na moc cieplną na poziomie 5 MW. Pierwszymi budynkami podłączonymi do nowego odcinka sieci będą najprawdopodobniej budynki mieszkalne przy ul. Narcyzowej oraz Szkoła Podstawowa przy ulicy Majerankowej”.

Według danych wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powierzchnia nowych obszarów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne i usługowe w dzielnicy Ponikwoda sięga aż 27 hektarów. Jednakże, uwzględniając tereny przeznaczone pod tzw. niską zabudowę wielorodzinną (o wysokości do trzech kondygnacji), wartość ta wzrasta do 39 hektarów.

Zakończenie inwestycji LPEC planuje w 2026 roku. Łączny szacowany koszt inwestycji wyniesie 11 mln zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.