Ruszyło pozimowe sprzątanie Lublina

Sprzątanie miasta po zimie | fot. Miasto Lublin

W poniedziałek rozpoczęło się pozimowe sprzątanie Lublina. Czyszczone są drogi, chodniki, przystanki i skwery, usuwane dzikie wysypiska, a drogowcy przystępują do pozimowych napraw nawierzchni.

W pierwszej kolejności działaniami objęte zostaną ulice w centrum miasta, następnie oczyszczane będą główne ciągi komunikacyjne i pozostałe ulice, które posiadają I i II standard zimowego utrzymania.

– Podobnie jak w latach ubiegłych, prace będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic w krawężnikach. Szacunkowy koszt prac to ok. 700 tys. zł – mówi Karol Kieliszek z lubelskiego ratusza.

W trakcie 66 dni prowadzonej akcji zimowego oczyszczania ulic w sezonie 2017/2018 przyjęto 491 interwencji oraz zgłoszeń, na zimowe utrzymanie ulic wydano ponad 5,2 mln zł, zużyto 3 260 ton soli (w 2016/2017 – 8,1 mln zł, 6763 ton soli).

Załatają dziury

Zarząd Dróg i Mostów jest w trakcie wiosennego przeglądu ulic, w efekcie którego realizowane są bieżące naprawy nawierzchni. To wypełnianie ubytków betonem asfaltowym, a także naprawy ulic o nawierzchni gruntowej kruszywem lub destruktem bitumicznym.

– Ulice, chodniki i ścieżki rowerowe są oczyszczane specjalistycznym sprzętem. W końcowym etapie planowane jest odnowienie oznakowania poziomego. Dotychczas na naprawy trafiło już około 200 tys. zł i zużyto to 306 ton materiałów – dodaje Kieliszek.

W ramach prac w centrum Lublina ma pojawić się więcej słupków, które uniemożliwią kierowcom nielegalne parkowanie na chodnikach. Czytaj więcej – Więcej słupków w centrum Lublina. Koniec z nielegalnym parkowaniem

Dzikie wysypiska

Od początku 2018 r. uporządkowanych zostało 11 dzikich wysypisk na łączną kwotę ponad 40 tys. zł. (m.in. przy ul: Poznańska, Szafirowa, Laury, Północna). Prowadzone są jeszcze prace na 6 terenach tj. ul. Wołodyjowskiego, Budowlana, Turystyczna, Wodopojna, Rusałka, Generała Zajączka.

Dodatkowo, ZDiM wskazał lokalizacje do likwidacji dzikich wysypisk w pasach drogowych przy ul. Lema, Wapienna, Koło, Zemborzycka, Szwoleżerów, Dzieci Zamojszczyzny. Po obeschnięciu gruntów prace będą intensyfikowane.

Porządek na przystankach

W ramach porządkowania miasta przed wiosną sprzątanych jest łącznie 765 przystanków znajdujących się na terenie miasta Lublin. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest 180 ton śmieci. Ekipy sprzątające zajmują się dokładnym uprzątnięciem przystanków komunikacji miejskiej m.in. z pozostałego po odśnieżaniu piasku.

Jak dotąd zostały posprzątane przystanki w ścisłym centrum: zespół przystankowy Brama Krakowska, Plac Wolności, przystanki zlokalizowane przy ul. Lubartowskiej, Lipowej, Okopowej, Zamojskiej i Zesłańców Sybiru. W zależności od pogody, dodatkowo będzie myta infrastruktura przystankowa, tj. słupki oraz wiaty i ławki.

REKLAMA

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.