PKP PLK żąda od Astaldi blisko 250 mln zł kary za zerwanie umowy na remont torów

DSC 8924m
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PKP PLK

Blisko 250 mln zł kary domaga się PKP Polskie Linie Kolejowe od włoskiej firmy Astaldi za zerwanie kontaktu na przebudowę linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem.

Dokładnie 248 689 532,65 zł ma zapłacić włoska firma Astaldi, która była generalnym wykonawcą przebudowy linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem, za zerwanie kontraktu z PKP PLK. Mimo apelów o wznowienie prac, do ich kontynuacji przez włoską firmę nie doszło.

„Roszczenie to stało się już wymagalne, gdyż wykonawca nie uregulował go w terminie. Prawdopodobnie niezbędne będzie dochodzenie tych należności na drodze postępowania sądowego” – napisał w odpowiedzi na interpelację posła Jakuba Kuleszy, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Astaldi odchodząc z placu budowy zostawiło swoich podwykonawców na lodzie z nieopłaconymi fakturami na ponad 100 mln złotych. PKP PLK postanowiło działać i sukcesywnie opłaca długi Astaldi, by podwykonawcy wrócili do przebudowy torów.

Jak się okazuje, PKP PLK była w posiadaniu gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania umowy oraz gwarancji bankowej zwrotu zaliczki. Gwarancje były wystawione na kwoty 93 mln zł każda. Oba wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, a pieniądze znalazły się na kontach spółki.

„Z kwoty uzyskanej tytułem gwarancji należytego wykonania umowy w pierwszej kolejności są zaspokajane zasadne roszczenia podwykonawców” – dodaje Andrzej Bittel.

Co daje z przebudową torów?

„Prace będą kontynuowane w ograniczonym zakresie siłami własnymi, tj. przy pomocy spółek zależnych od zarządcy infrastruktury oraz przy pomocy jednego z podwykonawców. Na pozostałe prace niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg nieograniczony”– odpowiedział wiceminister Bittel.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.