Modernizacja linii kolejowej Łuków-Dęblin: inwestycja za 80 milionów zł

Przystanek kolejowy Leopoldów
Przystanek kolejowy Leopoldów | fot. Dawid Markut

Rozpoczyna się modernizacja linii kolejowej między Łukowem a Dęblinem. Projekt, którego wartość wynosi 80 milionów złotych, obejmuje m.in. remont przystanków, wymianę torów i modernizację przejazdów kolejowych. Prace potrwają dwa lata i są finansowane ze środków własnych oraz funduszy unijnych.

Nowe przystanki i perony

Na trasie Łuków-Dęblin powstaną dwa zmodernizowane przystanki w Borowinie i Hordzieżce. Przystanki będą wyposażone w nowe perony, wiaty, tablice informacyjne oraz oświetlenie, co zapewni pasażerom większy komfort i bezpieczeństwo.

Wymiana torów i mostu kolejowego

Na odcinku 25 km między Łukowem a Dęblinem zostaną wymienione tory, co pozwoli na cichszą i bezpieczniejszą jazdę pociągów. W ramach modernizacji mostu kolejowego nad Wisłą w Dęblinie wymienione zostaną mostownice jednego toru oraz wzmocniona konstrukcja obiektu. Most, o długości 447,5 m, jest kluczowym elementem trasy, przez który dziennie przejeżdża 44 pociągi.

Pociąg Polregio
Pociąg Polregio | materiały spółki

Modernizacja przejazdów kolejowych

Dziesięć przejazdów kolejowych w miejscowościach takich jak Sarnów, Borowina, Ruda, Zimna Woda, Krzywda, Drożdżaki, Hordzieżka i Wola Okrzejska zostanie wyposażonych w nową nawierzchnię. Trzy przejazdy, w tym dwa w Borowinie i jeden w Hordzieżce, będą dodatkowo zaopatrzone w automatyczną sygnalizację świetlno-dźwiękową.

Prace na stacji Okrzeja

Na stacji Okrzeja planowane jest oczyszczenie tłucznia pod torem nr 1 oraz regulacja czterech rozjazdów, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości ruchu kolejowego na tym odcinku.

Terminy i wykonawcy

Prace modernizacyjne rozpoczną się w drugiej połowie 2024 roku i potrwają dwa lata. Całość inwestycji jest finansowana ze środków KPO oraz własnych funduszy spółki, a wykonawcą prac jest Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe.

Jakie korzyści dla lokalnych społeczności widzicie w modernizacji linii kolejowej Łuków-Dęblin? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach i udostępnijcie artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.