Lublin Główny nadal bez wyświetlaczy na peronach. Ich brak sprawia podróżnym wiele kłopotów. Jest światełko w tunelu

Dworzec kolejowy PKP Lublin Główny
Dworzec kolejowy PKP Lublin Główny | fot. Dominik Wąsik

Podróżni od ponad trzech lat wyczekują montażu na peronach wyświetlaczy informujących o odjazdach i przejazdach pociągów. Pojawiło się jednak światełko w tunelu i po trzech latach wyczekiwania wkrótce podróżni zobaczą nowoczesne tablice.

Podróżni czekają na wyświetlacze na peronach

W Lublinie od końca 2020 roku podróżni korzystają ze zmodernizowanych peronów na stacji Lublin Główny. Zamontowano ławki, nowe oświetlenie oraz persony wyposażono w windy. Pasażerowie przez ostatnie trzy lata jednak nie mogą popatrzeć na tablice elektroniczne z wyświetlaczami informującymi o odjazdach pociągów. Bo ich nie uwzględniono w przebudowie.

W 2022 roku jako pierwsi poruszyliśmy temat braku wyświetlaczy na peronach w Lublinie. Wtedy PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały nas, że trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej na wykonanie wyświetlaczy. Sama budowa nowoczesnego systemu przekazującego informację pasażerom miała ruszyć w 2023 roku.

Światełko w tunelu

PKP PLK przetarg finalnie ogłosiły w lutym 2023 roku. Inwestycja zakłada montaż urządzeń systemu dynamicznej informacji pasażerskiej w 40 lokalizacjach, m.in. w Lublinie Głównym, Nałęczowie, Otwocku, Pilawie, czy Dęblinie. Zabudowane zostaną m.in wyświetlacze przy krawędziach peronów i w przejściach podziemnych, ekrany z rozkładami jazdy, system rozgłoszeniowy oraz kamery monitoringu.

Na ogłoszenie o zamówieniu odpowiedziało siedmiu oferentów. Najtańszą ofertę złożyła spółka Orange Polska – 48 658 004,50 zł netto, a najdroższą konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska, Aldesa Construcciones i Aeronaval De Construcciones E Instalaciones – 77 606 999,48 zł netto. Natomiast budżet PKP PLK na to zadanie wynosił 74 922 064,00 zł netto.

Za najkorzystniejszą ofertę uznaną tą od Orange Polska, jednak na wybór zostało wniesione odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Wyrokiem z dnia 29 listopada 2023 roku dokonano unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, a spółka Orange Polska została zobowiązana do uzupełnienia wymaganych oświadczeń a komisja przetargowa do powtórzenia czynności zbadania oferty.

„Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą systemu informacji pasażerskiej to I kw. 2024 r. Wykonawca będzie miał 9 miesięcy na wykonanie prac. Dzięki inwestycji podwyższy się standard obsługi i bezpieczeństwo pasażerów” – informuje Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Oznacza to, że jeśli po drodze nie będzie żadnych komplikacji, do końca tego roku na peronach stacji Lublin Główny pojawią się długo wyczekiwane wyświetlacze.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Pospieszcie się wreszcie się z tym, bo wstyd na cały kraj. Wszystkie inne stacje wojewódzkie + wiele powiatowych w Polsce mają to PODSTAWOWE wyposażenie (przejścia podziemne przy każdych schodach i na górze perony). Tylko w Lublinie dziadówa z żółtymi wydrukami… i weź tu sobie lataj z lupą i szukaj palcem informacji nadziubdzianej fontem o rozmiarze 9 na druku formatu A0. Porażka. Na co czekacie tyle tyle lat?!?