Dokąd ten pociąg? Na nowych peronach dworca PKP w Lublinie brakuje wyświetlaczy

Pociąg na peronie dworca PKP Lublin Główny
Pociąg na peronie dworca PKP Lublin Główny | fot. Dominik Wąsik

Nie można dowiedzieć się, jaki pociąg stoi na danym peronie, bo nie ma elektronicznej tablicy informacyjnej – mówi zirytowany pan Marek z Lublina. PKP Polskie Linie Kolejowe obiecują, że już w przyszłym roku takie elektroniczne wyświetlacze zostaną zamontowane.

Tak ważna stacja… a wyświetlaczy brak

Na stacji Lublin Główny pasażerowie od grudnia 2020 r. korzystają już ze wszystkich nowych peronów. Są one wyposażony w wiaty, ławki, czytelne oznakowanie. Nowe perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Jasne oświetlenie zapewnia bezpieczny dostęp do wagonów także po zmroku. W gablotach są niezbędne dla podróżnych informacje i rozkłady jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mają zapewniony dostęp na perony dzięki windom.

Jednak podróżni zwracają uwagę, że na personach brak jest wyświetlaczy informujących, które informowałyby pasażerów o tym, w którym kierunku odjeżdża pociąg stojący na peronie. Zdarza się, że pasażerowie czekają na drugim peronie i chcą pojechać np. w kierunku Warszawy, ale nie ma na nim tablic, z których można byłoby się dowiedzieć o godzinie odjazdu, przyjazdu, czy też o opóźnieniu pociągu. Bez wyświetlonej informacji można się pomylić i wsiąść do innego składu wagonów i pojechać tam, gdzie się nie planowało jechać.

Jedyne tablice informujące o tym, z którego peronu odjedzie dany pociąg, znajdują się przed wejściem do przejścia podziemnego oraz w budynku dworca. Wprawdzie nagłośnienie na peronach jest, ale trudno zrozumieć, co też ma na myśli spiker, który przekazuje informacje. Głośniki bowiem charczą i nie spełniają swojej roli, gdy na peronach stoją pociągi.

Zapytaliśmy Polskie Linie Kolejowe, jak wygląda obecnie sytuacja z wyświetlaczami.

„Perony stacji Lublin Główny wyposażone są w nagłośnienie. Komunikaty głosowe informują o kursowaniu pociągów. Są tablice informacyjne z rozkładami jazdy. Zarządca infrastruktury sukcesywnie wyposaża stacje i przystanki w dodatków urządzenia zwiększające zakres informacji dla podróżnych. Również na stacji Lublin Główny planowane jest zamontowanie wyświetlaczy” – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Kiedy należy spodziewać się montażu wyświetlaczy na peronach? – „Obecnie przygotowywana jest dokumentacja przetargową na wykonanie wyświetlaczy. Budowa systemu nie tylko Lublinie, ale i na odcinku od Lublina przez Dęblin w kierunku Warszawy, planowana jest w przyszłym roku” – przekazał Siemieniec.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.