Niż Robin uderzy w weekend! Przygotujcie się na śnieżyce – w naszym regionie spadnie do 20 cm śniegu

mężczyzna idący z łopatą do odśnieżania śnieg i wiaderkiem z piaskiem
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Synoptycy IMGW nie mają dobrych wiadomości pogodowych. W weekend czeka nas niebezpieczna pogoda. Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie „Robin”. W naszym regionie prognozowane są intensywnych opadów śniegu, nawet do 20 centymetrów białego puchu.

W weekend 2-3 grudnia śnieżyce

Największych śnieżyc synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej spodziewają się na południu naszego regionu od soboty (1.12) do niedzieli (3.12). To właśnie w tej części województwa lubelskiego prognozowane są intensywne opady śniegu. To właśnie tu może spaść do nawet 20 cm śniegu. W pozostałej części regionu spadnie od 5 do 10 cm białego puchu.

IMGW zamierza wydać dla całego woj. lubelskiego ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu.

Zobacz aktualne ostrzeżenia pogodowe IMGW.

Nadciąga niż Robin. Prognozowany zasięg śnieżycy o godzinie 20:00, 2 grudnia 2023

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce o godzinie 20:00, 2 grudnia 2023
Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce o godzinie 20:00, 2 grudnia 2023

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce o godzinie 14:00, 3 grudnia 2023

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce o godzinie 14:00, 3 grudnia 2023
Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce o godzinie 14:00, 3 grudnia 2023

To oznacza, że na drogach może panować paraliż, szczególnie w czasie najbardziej intensywnych opadów. Przypomnijmy, jak wyglądała sytuacja w Lublinie podczas wtorkowych (28.11) opadów śniegu:

„Od niedzieli (3.12) stopniowe uspokojenie w pogodzie. Ocieplenia spodziewamy się w drugiej połowie tygodnia” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody dla województwa lubelskiego na najbliższe dni

W nocy z czwartku na piątek (30.11/1.12) zachmurzenie duże, na północy większe przejaśnienia. Lokalnie słabe opady śniegu. Miejscami marznące mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -8°C na północy do -4°C na południu. Wiatr słaby, początkowo południowy, później zmienny.

W piątek (1.12) zachmurzenie duże i całkowite. Słabe opady śniegu, zwłaszcza pod wieczór na południu regionu. Rano miejscami zanikające marznące mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -3°C na północy do 0°C na południu. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północno-wschodniego i wschodniego.

W nocy z piątku na sobotę (1/2.12) zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, zwłaszcza w południowej połowie województwa i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura minimalna od -5°C na północy do -2°C na południu. Wiatr słaby, nad ranem na południu wzmagający się do umiarkowanego, północno-wschodni i wschodni, na północy okresami zmienny.

W sobotę (2.12) zachmurzenie duże i całkowite. Przemieszczająca się z południa na północ strefa opadów śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm na północy i około 10 cm na południu regionu. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C, lokalnie na południu 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wieczorem na południu porywisty, północno-wschodni i północny.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.