Od 24 października drzwi restauracji, barów i kawiarni są zamknięte. Przedsiębiorcy liczą straty i organizują protesty. Protestujący restauratorzy, kelnerzy i kucharze staną we wtorek w samo południe przed urzędem wojewódzkim w Lublinie.
Restauracje, bary, puby oraz kawiarnie mogą prowadzić jedynie sprzedaż na wynos i z dowozem do domu. Lockdown dla gastronomii został wprowadzony 24 października na 14 dni. Niewykluczone jest jednak, że okres ten finalnie będzie dłuższy.
Gastroprotest Lublin – Czarna Polewka dla Rządu RP
„Stawiamy się o godz. 12 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Spokojnej 4 w Lublinie, aby okazać nasz sprzeciw dla obecnej sytuacji w jakiej znalazła się branża gastronomiczna przez nieprzemyślane decyzję rządu” – mówi Tomasz Welter ze Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej.
Przedstawiciele lubelskiej gastronomii złożą petycję na ręce premiera za pośrednictwem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.
Branża gastronomiczna żąda:
1. Merytorycznego Planu wychodzenia z kryzysu dla Gastronomii Polskiej na najbliższe 6 miesięcy!
2. Zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich przedsiębiorców oraz pracowników na okres 6 miesięcy od 01.11.2020 r.
3. Wprowadzenia stałej i jednolitej stawki 8% VAT na wszystkie produkty (żywność i napoje) i usługi gastronomiczne od dnia 01.11.2020 r.
4. Stworzenia „Funduszu Wsparcia Gastronomii” na wzór Funduszu dla Kultury.
5. Wprowadzenia „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej” na wzór tarczy antykryzysowej dla Turystyki, w zakresie przedstawionym w ww. Petycjach.
6. Wyznaczenia w trybie pilnym przedstawicieli Rządu RP do wspólnego opracowania z ekspertami branży gastronomicznej standardów bezpieczeństwa higienicznego „Bezpieczna Restauracja w czasie epidemii” dla poszczególnych typów lokali.
7. Podania podstawy konstytucyjnej ograniczenia przez Rząd RP swobody prowadzenia działalności gospodarczej branży gastronomicznej, przez zamykanie lokali.
8. Uwolnienia w trybie natychmiastowym godzin otwarcia wybranych typów lokali gastronomicznych.
Dodatkowo:
9. Przesunięcia terminu wprowadzenia kas fiskalnych on-line z 01.01.2021 na 01.01.2022 r. i sfinansowania tego wprowadzenia przez Skarb Państwa.
Pseudoekonomiści na eksponowanych stanowiskach gdy kiedyś rządzili mówili do ludzi żeby przebranżowiali się gdy kurczył się rynek konsumentów. Rząd PiS wdraża program wsparcia. Już pokazali jak pomagali w chwilach krytycznych.0