Euronet ogranicza wypłatę gotówki. Z bankomatu nie wypłacisz więcej niż dwie stówy

Bankomat Euronet
Bankomat Euronet | fot. Dominik Wąsik

Największa sieć bankomatów w Polsce prowadzi jednodniowy protest. Firma Euronet domaga się wyższych prowizji za wypłatę gotówki z bankomatów. W ramach protestu Euronet obniżył limit wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji.

Euronet protest

Dziś, firma Euronet przeprowadza jednodniową akcję protestacyjną, mającą na celu zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na trudną sytuację operatorów bankomatów w Polsce. W ramach protestu Euronet obniżył limit wypłaty gotówki do 200 zł na jedną transakcję, przed zmianą limit ten wynosił 1000 zł na transakcję.

Operatorzy bankomatów w Polsce, w tym Euronet, od lat zmagają się z problemem niewystarczającego pokrycia kosztów wypłat gotówki przez główne systemy płatności, takie jak VISA, Mastercard oraz Polski Standard Płatności (BLIK).

„Od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK, jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów praktycznie nie zmieniła się. Doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów, jakie ponoszą oni w związku z taką usługą” – wyjaśnia firma Euronet w komunikacie.

Limit wypłaty 200 zł na jedną transakcję w bankomacie Euronet
Limit wypłaty 200 zł na jedną transakcję w bankomacie Euronet | fot. Dominik Wąsik

Przedstawiciele firmy Euronet sugerują, że część bankomatów może w przyszłości zniknąć z naszych ulic. Konsekwencją będzie „odcięcie znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem”.

„Postulujemy zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi” – czytamy w komunikacie.

Akcja protestacyjna z obniżonym limitem wypłaty gotówki do 200 zł nie obejmuje urządzeń w lokalizacjach banków, z którymi Euronet ma podpisane umowy outsourcingowe oraz nie dotyczy transakcji kartami banków, które udostępniają wyższe limity wypłaty dla swoich klientów na podstawie bilateralnych umów danego banku z Euronet.

Euronet dysponuje w Polsce siecią ponad 7,5 tys. bankomatów, z około 22 tys. bankomatów dostępnych w kraju.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Poprostu nie chodzę tam gdzie nie można płacić kartą lub Blikiem. Nie kupuję w takich miejscach. Olewka i krzyżyk na euronet. Mi te bankomaty do niczego nie potrzebne.