Wielka Sobota 2024: czy jest wolne od pracy? Do której praca? Godziny pracy w sobotę

Wielka Sobota 2022: co to za święto, czy jest wolne od pracy?
Wielka Sobota 2022: co to za święto, czy jest wolne od pracy? | fot. Adobe Stock

Wielka Sobota 2024: czy jest wolne od pracy? Święto to jest trzecim dniem Triduum Paschalnego i w tym roku wypadnie 30 marca. Wieczorem odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. Informację o tym, czy Wielka Sobota jest wolna, zamieszczamy poniżej.

Wielka Sobota 2024 – co to za święto? Czy Wielka Sobota to dzień wolny od pracy? Co warto wiedzieć o trzecim, a zarazem przedostatnim dniu Triduum Paschalnego? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy Wielka Sobota, co to za święto i czy jest wolne.

Wielka Sobota 2024 – co to za święto? [DATA]

Kiedy jest Wielka Sobota 2024. Data trzeciego i ostatniego dnia Triduum Paschalnego jest ruchoma, dlatego może wypadać w różnych terminach – zawsze jednak na dzień przed Wielkanocą. Wielka Sobota 2024 tym razem przypadnie 30 marca. Święto to poprzedzi Wielki Czwartek, Wielki Piątek, z kolei dzień później wypadnie Wielka Niedziela, czyli Wielkanoc.

🔴 Wielkanoc 2024: DATA, TERMIN. Kiedy święta wielkanocne? Dni wolne, kalendarz

W Wielką Sobotę podobnie jak dzień wcześniej nie jest odprawiana msza święta. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują Najświętszy Sakrament. Tradycją w Wielką Sobotę jest także chodzenie z koszyczkiem do kościoła, by ksiądz poświęcił pokarmy, które zjemy w poranek wielkanocny. Wieczorem adorowana jest msza Wigilii Paschalnej, która przynależy już do Niedzieli Wielkanocnej.

🔴 Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Jakie produkty? Jak przystroić?

Wielka Sobota 2024 – czy jest wolne od pracy?

Wielu osób zastanawia się także, czy jest wolne od pracy w Wielką Sobotę 2024. Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy mamy 13 dni wolnych od pracy w całym roku kalendarzowym. Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy nie wymienia Wielkiej Soboty. Jeśli zatem tego dnia chcemy mieć wolne w pracy, musimy wziąć urlop.

Warto jednak wspomnieć, że czas pracy w Wielką Sobotę 2024 osób, które pracują m.in. jako sprzedawcy w sklepach, ulegnie zmianie. Ustawa o zakazie handlu w niedziele z 2018 roku zakazuje pracownikom wykonywania czynności „bezpośrednio związanych z handlem” po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę. Dlatego większość dużych sieci handlowych przestanie obsługiwać klientów o godzinie 13.00.

Zobacz także: Wielka Sobota: czy można pracować koło domu? Sprawdź, jakie prace można wykonywać tego dnia

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.