Wielka Sobota: czy można pracować koło domu? Sprawdź, jakie prace można wykonywać tego dnia

Czy można w Wielką Sobotę pracować koło domu lub w polu?
Czy można w Wielką Sobotę pracować koło domu lub w polu? | fot. Adobe Stock

Wielka Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wiele osób szuka informacji, czy 30 marca można pracować koło domu lub w polu. Sprawdź, jakie prace można wykonywać w Wielką Sobotę.

Wielka Sobota w tym roku wypada 30 marca 2024 r. Jest dniem bardzo ważnym dla katolików i wiele osób w Polsce obchodzi ten dzień w sposób szczególny. W Wielką Sobotę w kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia, podobnie jak i w Wielki Piątek, nie jest odprawiana msza święta. Natomiast wieczorem adorowana jest msza Wigilii Paschalnej, która przynależy już do Niedzieli Wielkanocnej.

Więcej: Msza w Wielką Sobotę 2024: ile trwa i czy jest obowiązkowa? Czy trzeba iść do kościoła?

Wielka Sobota: czy można pracować

Wielu osób zastanawia się, czy jest wolne w Wielką Sobotę – 30 marca 2024 r. Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy mamy 13 dni wolnych od pracy w całym roku kalendarzowym. Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy nie wymienia Wielkiej Soboty. Jeśli zatem tego dnia chcemy mieć wolne w pracy, musimy wziąć urlop. Dniami wolnymi od pracy jest natomiast Wielkanoc (31 marca) i Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia).

Mimo że Wielka Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to jednak warto wspomnieć, że czas pracy w Wielką Sobotę osób, które pracują m.in. jako sprzedawcy w sklepach, ulega zmianie. Ustawa o zakazie handlu w niedziele z 2018 roku zakazuje pracownikom wykonywania czynności „bezpośrednio związanych z handlem” po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę. Dlatego większość dużych sklepów przestanie obsługiwać klientów o godzinie 13:00.

Więcej: Wielka Sobota 2024: czy jest wolne od pracy? Do której praca? Godziny pracy w sobotę

Co można robić w Wielką Sobotę?

Wiele osób zastanawia się w związku z faktem, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, czy w Wielką Sobotę można pracować koło domu (w ogrodzie) lub w polu. Mamy dobrą wiadomość. Obecnie nie ma żadnego przepisu zakazującego wykonywania pracy tego dnia.

Wielka Sobota jest dniem poprzedzającym Wielkanoc, a wiele osób przestrzega tradycyjnych zwyczajów związanych z tym świętem. Można przygotować się do świąt, czyli np. malować jajka, przygotowywać potrawy na świąteczny stół, czy dekorować mieszkanie.

Co do prac koło domu, to można wykonywać drobne prace porządkowe i przygotowawcze, takie jak sprzątanie, pranie, gotowanie, ale należy pamiętać, że Wielka Sobota jest dniem skupienia i refleksji, więc nie należy podejmować prac, które mogą zakłócać spokój innych ludzi.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.