Wielki Piątek 2024: czy jest wolny od pracy? Co to za święto?

Wielki Piątek 2022: co to za święto, czy jest wolny od pracy?
Wielki Piątek 2022: co to za święto, czy jest wolny od pracy? | fot. Adobe Stock

Wielki Piątek 2024: czy jest wolny od pracy? Święto to jest drugim dniem Triduum Paschalnego i w tym roku wypadnie 29 marca. Wieczorem odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Informację o tym, czy Wielki Piątek jest wolny, zamieszczamy poniżej.

Wielki Piątek 2023 – co to za święto? Czy Wielki Piątek to dzień wolny od pracy? Co warto wiedzieć o drugim dniu Triduum Paschalnego? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy Wielki Piątek, co to za święto i czy jest wolny.

Wielki Piątek 2024 – co to za święto? [DATA]

Kiedy jest Wielki Piątek 2024. Data drugiego dnia Triduum Paschalnego jest ruchoma, dlatego może wypadać w różnych terminach – zawsze jednak na dwa dni przed Wielkanocą. Wielki Piątek 2024 tym razem przypadnie 29 marca. Święto to poprzedzi Wielki Czwartek, z kolei dzień później wypadnie Wielka Sobota, a potem Wielka Niedziela, czyli Wielkanoc.

🔴 Wielki Czwartek 2024: czy jest wolne od pracy i szkoły? Co to za święto?

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego i upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek nie odprawia się Liturgii świętej (eucharystycznej), gdyż jest to dzień, kiedy Bóg składa samego siebie w ofierze. Tego dnia odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której ma miejsce adoracja krzyża. Kapłan w tym dniu ubrany jest w szaty mszalne czerwonego koloru.

🔴 Msza w Wielki Piątek 2024: ile trwa i czy jest obowiązkowa? Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Piątek 2024 – czy jest wolny?

Wielu osób zastanawia się także, czy jest wolne w Wielki Piątek 2024. Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy mamy 13 dni wolnych od pracy w całym roku kalendarzowym. Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy nie wymienia Wielkiego Piątku. Jeśli zatem tego dnia chcemy mieć wolne w pracy, musimy wziąć urlop.

🔴 Wielka Sobota 2024: czy jest wolne od pracy? Do której praca? Godziny pracy w sobotę

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o wolne w Wielki Piątek 2024 od szkoły. Uczniowie od 28 marca rozpoczynają wielkanocną przerwę świąteczną, która będzie trwać do wtorku 2 kwietnia włącznie. W tych dniach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne w szkołach.

🔴 Wielkanoc 2024: wolne w szkole. Od kiedy przerwa wielkanocna w szkołach?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.