Tragiczny bilans utonięć w Polsce. Woda zabrała 140 żyć. W naszym regionie od początku czerwca utonęło 10 osób

topić się utonięcie topielec woda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Pamiętajmy o tym, gdy w sposób lekceważący pójdziemy się kąpać. Błahy skok na główkę, zanurzenie się dla ochłody w nieznanym akwenie może w bardzo dużym prawdopodobieństwie skończyć się tragicznie dla nas i naszych bliskich.

Wyłącz brawurę, włącz myślenie

Ten jeden skok na główkę, popis pod wpływem chwili i emocji może być twoim ostatnim. Co chwilę słyszymy o śmiałkach, którym wiele razy się udawało, aż do momentu gdy coś poszło nie tak i przepadali bez śladu. W najlepszym wypadku może się to skończyć dla osoby skaczącej kalectwem. Jak to mówią, nie mów mi jak mam żyć. Potraktujcie to jako sugestię z uwagi na niemalże codzienne opisywanie ludzkich tragedii, w których bohaterem jest brawura, głupota i woda – kurtyna.

Warto wiedzieć:

Wzmożone kontrole policji, przy obiektach wypoczynkowych i ważnych trasach w weekend

poszukiwania na rzece Wieprz ponton
poszukiwania na rzece Wieprz | fot. Policja Łęczna

Tragiczny bilans utonięć w całym kraju

Mimo iż pogoda nie zachęca do aktywnych kąpieli, to nie zniechęca to ludzi przed igraniem ze śmiercią. Tylko od początku wakacji w całym kraju odnotowano ponad 140 śmierci. Sto czterdzieści osób straciło, życie i przyniosło wiele smutku swoim rodzinom i bliskim. Ilu tych tragedii można było uniknąć wiedzą tylko ich główni bohaterowie. Nie wchodźmy tutaj w głębsze moralizatorstwo. Niech każdy zinterpretuje ten fragment jak chce.

Wybrane dla Ciebie

jezioro zagłębocze poszukiwania utonął
Zaginięcie 21-latka w jeziorze Zagłębocze | fot. czytelniczka Ola

Od początku czerwca w naszym regionie utonęło 10 osób

Przecenienie swoich możliwości podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Apelujemy również o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi podczas wypoczynku nad wodą.  

To cię zainteresuje:

117966639 4499918643351659 459534078967844158 n
Akcja poszukiwawcza na terenie zalanego wyrobiska w Zawieprzycach | fot. OSP Spiczyn

Weekend obfity w mandaty – policja przeprowadziła szereg akcji

Podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. Pamiętajmy: najpierw woda, później alkohol – odwrotnie w tej historii nie ma życia;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.