Jak, kiedy i czym impregnować kostkę brukową?

Impregnat do kostki brukowej
Impregnat do kostki brukowej | materiał nadesłany

Te pytania zadają sobie nawet najbardziej doświadczeni specjaliści w tej branży, ponieważ impregnacja kostki brukowej to wbrew pozorom bardzo ważny aspekt podczas pielęgnacji i w ogóle posiadania kostki brukowej.

Informacji, jak i opinii na temat impregnowania kostki brukowej jest wiele. Różnego rodzaju fora, artykuły, blogi czy innego rodzaju porady są pełne różnych, czasem nawet sprzecznych informacji. Wiele osób zastanawia się zatem czy w ogóle warto poświęcać swój czas i pieniądze na impregnat do kostki brukowej, skoro na przykład można ją po prostu czyścić. Aby rozwiać wszelkiego rodzaju wątpliwości – odpowiadamy!

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na temat impregnowania kostki brukowej. Przedstawimy korzyści płynące z impregnacji kostki brukowej na podjazdach, ale również przedstawimy jak robić to szybko, dobrze i skutecznie.

Co to jest impregnacja kostki brukowej i na czym polega?

Impregnacja kostki brukowej pozwala przede wszystkim cieszyć się pięknym wyglądem kostki brukowej przez lata. Impregnacja kostki brukowej na podjeździe jest niczym innym jak zabiegiem zabezpieczającym nawierzchnię naszej kostki brukowej przed różnego rodzaju plamami oraz wchłanianiem wody. 

Plamy na kostce brukowej? Jakie?!

O plamy na nawierzchni kostki brukowej nietrudno wbrew pozorom. Kostkę brukową posiadamy przeważnie na podjeździe lub na tarasie, na którym często przesiadujemy, jemy, czy pijemy letnimi wieczorami. Plamy z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych oraz od alkoholu, które zdarzają się podczas imprez na świeżym powietrzu i grillowania, będą trudne do usunięcia z kostki, gdy nie będzie ona zaimpregnowana. Z kolei na podjeździe i w okolicy garażu, nietrudno o plamy od oleju silnikowego lub smaru. Ponadto zawsze możemy zabrudzić kostkę, przeprowadzając jakieś prace remontowe np. malowanie elewacji, czy remont schodów. Podczas takiego remontu nietrudno o zachlapanie kostki brukowej.

kostka brukowa

Impregnacja kostki brukowej chroni nie tylko przez trudnym oczyszczaniem z plam, ale również przed wchłanianiem wody. W okresie zimowym, gdy spadnie śnieg, woda wnika w strukturę kostki, następnie zamarza, przez co powiększa swoją objętość, co prowadzi do pękania bruku. Impregnat, który nakładamy na kostkę brukową, tworzy przezroczystą powierzchnię hydrofobową, która nie dopuszcza do wnikania wody, dzięki czemu kostka podczas mrozów będzie dobrze chroniona.

Dodatkowo taki impregnat wnika w pory na powierzchni tarasu lub podjazdu, dzięki czemu wzmacnia odporność kostki brukowej na ścieranie, co jest bardzo ważne, szczególnie gdy posiadamy kostkę na podjeździe. Podjazd jest wyjątkowo mocno narażony na ścieranie i różnego rodzaju plamy, uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Jest on praktycznie codziennie używany i poddawany ogromnym ciężarom w postaci aut osobowych. Zwykła szara kostka brukowa odczuje to na pewno mniej, natomiast jeśli posiadamy kolorową kostkę, może ona stracić swój blask i nasycenie kolorów.

Ochrona barwy kostki jest kolejną przyczyną, dla której warto zaimpregnować kostkę brukową. Skoro już inwestujemy w kostkę w określonym kolorze, bo np. pasuje nam do elewacji, to dobrze by było, gdyby ten kolor się utrzymał przez wiele lat. Wymiana i ułożenie od nowa takiej kostki na całym podjeździe może być nie lada wyzwaniem i czasochłonnym procesem.

Kolejną zaletą impregnacji kostki brukowej jest zabezpieczenie przed porastaniem przez mchy i porosty. Zarośnięta kostka nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również zwiastuje słabszą strukturę kostki, po jej oczyszczeniu. Korzenie i zarodniki roślin mogą prowadzić do rozszczelnienia spoin między kostkami, co już będzie sporym problemem, który gdy się mocno rozwinie, będzie można rozwiązać, tylko układając kostkę na nowo.

Ostatnią i bardzo ważną zaletą impregnacji kostki brukowej jest ochrona przed powstawaniem wykwitów wapiennych, czyli białego nalotu na nawierzchni. Wykwity wapienne nie są groźne, ale z pewnością nie wyglądają estetycznie i sprawiają, że nawet nowa kostka wygląda na wyblakłą. Usuwanie wykwitów wapiennych wymaga specjalnych środków chemicznych oraz nakładu pracy, więc warto zaimpregnować kostkę, aby nie mieć takich problemów.

Jak odpowiednio przygotować kostkę brukową do impregnacji?

chodnik z betonowych płyt

Sam proces impregnacji jest bardzo łatwy i nie należy do trudniejszych zabiegów. Znacznie więcej pracy może nam przysporzyć przygotowanie kostki brukowej do impregnacji. Zanim przystąpimy do impregnacji, kostka musi być całkowicie czysta. Należy z niej usunąć wszelkie zanieczyszczenia takie jak: mchy i porosty, wykwity wapienne, plamy oraz piasek. Każde z tych zanieczyszczeń usuwamy w inny sposób. Mchy i porosty najlepiej usunąć za pomocą środków biobójczych.

Warto także przed zaimpregnowaniem wykorzystać fugi do kostki brukowej, w takim przypadku możemy usunąć rośliny mechanicznie, wypłukując piasek ze spoin wraz z roślinami.

Co innego, jeśli kostka jest nowa. Nie będziemy mieć wtedy problemów, jeśli chodzi o mchy, chwasty czy inne wykwity. Jeśli jednak jest inaczej, warto zainwestować w odpowiedni środek chemiczny, który skutecznie radzi sobie z porostami.

Najlepszym sposobem na pozbycie się tłustych plam jest usunięcie ich ciepłą wodą z detergentem rozpuszczającym tłuszcz. Na sam koniec warto spłukać kostkę brukową wodą pod wysokim ciśnieniem. Gdy to zrobimy, to przed samym nakładaniem impregnatu, powinniśmy zamieść kostkę miotłą z miękkim włosiem, aby usunąć piasek i kurz. Te wszystkie zabiegi są konieczne do wykonania poprawnej impregnacji, ponieważ nakładając impregnat na zabrudzoną kostkę, utrwalilibyśmy te zabrudzenia i byłyby one już nie do usunięcia.

Impregnat z efektem mokrej kostki brukowej

Efekt mokrej kostki brukowej jest pożądany coraz częściej. Dzięki takiemu efektowi, kostka brukowa sprawia wrażenie mokrej, dzięki czemu kolory są bardziej nasycone, a sama kostka brukowa jest bardziej błyszcząca. Kolory kostki brukowej w takim wypadku są bardziej uwydatnione i soczystsze, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na cały design naszej nawierzchni wykonanej z kostki brukowej.

podjazd z kostki brukowej

Istotne jest również to, że te kolory w takiej formie pozostaną na długo, ponieważ impregnat do kostki brukowej osłabia działanie promieni UV, które wytrącają pigment. Jest to bardzo ważne, aby uzyskany efekt utrzymał się na długie lata i był długotrwały.

Efekt mokrej kostki brukowej nie wpływa tylko na jej estetykę, ale również nadaje szereg innych ważnych i wartościowych cech. Dzięki temu uzyskujemy również ochronę przed wchłanianiem wilgoci, co przekłada się na zabezpieczenie przed mrozem, który zamienia nagromadzoną w kostce wodę w lód, który z kolei prowadzi do powstawania mikropęknięć osłabiających strukturę kostki brukowej. Ten sam czynnik sprawia, że zimą łatwiejsze jest odśnieżanie i odladzanie, ponieważ do zaimpregnowanej powierzchni, dużo słabiej przywiera lód. Impregnacja, utrudnia również wnikanie cząsteczek zanieczyszczeń w powierzchnię kostki, dzięki czemu usuwanie nawet trudnych plam z farb, olejów, tłuszczy i smarów, stanie się dużo łatwiejsze. Ponadto impregnat zapobiega wzrostowi mchów i porostów, które szybko się rozprzestrzeniają na niezaimpregnowanej nawierzchni.

Bardzo istotną zaletą i jednocześnie praktyczną jest to, że zaimpregnowaną kostkę brukową łatwiej się czyści.

Jak wykonać efekt mokrej kostki brukowej?

kostka brukowa

Efekt mokrej kostki brukowej na naszych tarasach uzyskujemy przy pomocy specjalnego impregnatu, który zawiera cząsteczki uwydatniające i pogłębiające kolor. Taki zabieg impregnacji kostki brukowej nie jest trudny. Jednak pamiętajmy, aby przed nałożeniem impregnatu powierzchnia kostki brukowej była nieskazitelnie czysta. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy nałożymy impregnat na brudną kostkę, to utwardzimy cały brud widoczny na powierzchni. Takie plamy będą już nie do usunięcia. Dlatego przed nałożeniem impregnatu, który daje efekt mokrej kostki, warto oczyścić kostkę brukową z różnego rodzaju mchów, porostów, plam czy innych zabrudzeń. 

Jak zaimpregnować kostkę brukową?

mokra kostka brukowa

Na samym początku, tak już wspomnieliśmy, należy usunąć wszystkie plamy i zabrudzenia z powierzchni naszej kostki brukowej. Zaimpregnowane plamy są praktycznie niemożliwe do usunięcia. Najlepszym sposobem na oczyszczenie kostki brukowej z niechcianych plam jest umycie jej wodą z odpowiednim detergentem, ewentualnie z odrobiną płynu do mycia naczyń za pomocą myjki ciśnieniowej, która idealnie sprawdzi się podczas tego zadania. Gdy kostka wyschnie, na sam koniec, bezpośrednio przed impregnacją, należy ją zamieść szczotką z długim włosiem.

Impregnat do kostki brukowej nakładamy za pomocą wałka malarskiego lub pistoletu malarskiego. Jeśli kostka jest nowa, warstwa impregnatu nie musi być zbyt gruba, jednak kostka brukowa, która ma już kilka lat, jest bardziej chłonna i warstwa impregnatu powinna być nieco grubsza. Ilość i grubość warstw nakładanych na kostkę brukową jest zależna od danego producenta. Każdy impregnat jest inny, dlatego warto zawsze przed impregnacją spojrzeć na instrukcję obsługi konkretnego środka chemicznego. Najlepiej impregnować kostkę brukową, gdy temperatura waha się pomiędzy 10, a 30 stopni Celsjusza oraz gdy pogoda jest słoneczna i nie pada. Efekt mokrej kostki powstanie, gdy kostka całkowicie wyschnie, co powinno zająć około 2 godzin w średniej temperaturze. Przez ten czas, nie wolno chodzić ani w żaden inny sposób naruszać powierzchni kostki.

Dzięki takiemu zabiegowi impregnacji kostki brukowej otrzymujesz piękną i nieskazitelną kostkę brukową, która fantastycznie się prezentuje, a dodatkowo posiada wiele praktycznych zalet. Zalety te pomogą Ci w łatwiejszy sposób utrzymać Twoją kostkę brukową w czystości.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.