Odpust w Lubelskim skansenie. Mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodziców. Wicie bukietów, miody i produkty ekologiczne

Matki Boskiej Zielnej Muzeum Wsi Lubelskiej
Obraz Matki Boskiej | fot. Muzeum Wsi Lubelskiej

15 sierpnia 2023 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna. Wydarzenie będzie przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach.

Święto Matki Boskiej Zielnej – po dawnemu

We wtorek 15 sierpnia wypada wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Z tej okazji Lubelski Skansen zaprasza na unikalne wydarzenie poświęcone dawnej tradycji odpustowej. 15 sierpnia znany był także jako święto Matki Boskiej Zielnej – tego dnia przynoszono do świątyni do poświęcenia bukiety z plonów pól, ogrodów, lasów, sadów i łąk.

Plakat Odpustowy Muzeum Wsii Lubelskiej
Plakat | fot. Muzeum Wsi Lubelskiej

PILNE:

Odpust w Lubelskim Skansenie – kiedy i o której godzinie?

W dniu 15 sierpnia 2023 (wtorek) warto odwiedzić Lubelski Skansen. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali mnóstwo unikalnych atrakcji związanych z Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

To święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna, stąd odbędzie się w nim Msza Św. odpustowa wraz z procesją. Nie zabraknie tradycyjnych odpustowych kramów i pokazów wykonywania bukietów zielnych.

11.30 – rozpoczęcie wydarzenia oprawione komentarzem o dawnych odpustach

Wybrane dla Ciebie:

Muzeum Wsi Lubelskiej – Festyn Miodowo-Ziołowy i Odpust w Lubelskim Skansenie, bilety

Jeżeli chcecie bardzo aktywnie spędzić czas 15 sierpnia, to warto wybrać się do muzeum Wsi Lubelskiej. Tego dnia będzie się tam działo wiele. Uroczystości odpustowe, wicie bukietów zielnych, otwarcie ekspozycji Pasieki, Festyn miodowo-ziołowy, opowieści o ziołach, stoiska producentów miodów, produktów ekologicznych i rękodzieła, prezentacja zbiorów z kolekcji Prywatnego Muzeum Historycznego
„Znaki Czasu”, koncert patriotyczny – to tylko wybrane punkty z bogatego programu, który na
ten dzień przygotował lubelski skansen.

Przewodnik Lublin i Okolica — co zwiedzić w pobliżu Lublina? Sprawdź!

Świąteczny wtorek, to także dzień, w którym nad stawem w powiślańskiej części Muzeum tuż przy aromatycznym ogrodzie ziołowym i na rynku miasteczka odbędzie się Festyn ziołowomiodowy – na gości będą czekały m.in.: samoobsługowy kącik edukacyjny, ziołowa fotoramka, a także spacer edukacyjny po ogrodzie ziołowym.

Bilety dostępne na miejscu i on-line: 25 zł (normalny)/ 15 zł (ulgowy).

Wicie wianków Muzeum Wsi Lubelskiej
Wicie bukietów | fot. Muzeum Wsi Lubelskiej

Mini plac zabaw dla najmłodszych

Na najmłodszych przygotowano mini plac zabaw oraz stoisko, w którym będą mieli możliwość samodzielnego wykonania zielników.

Unikalna wystawa o młodych bohaterach wojny

Miłośników hstorii zapraszamy do Ratusza z Głuska na otwarcie wystawy „O uczniu żołnierzu” opowiadającej o młodych i najmłodszych bohaterach wojny polskobolszewickiej. Po wystawie oprowadzi Grzegorz Sztal, założyciel i dyrektor Prywatnego Muzeum Historycznego „ZNAKI CZASU”. Na zakończenie w sali fortepianowej ratusza będzie można posłuchać koncertu patriotycznego pt. „Gdy Ojczyzna wzywa”.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.