Perseidy 2023. Spadające gwiazdy 12-13 sierpnia. O której godzinie deszcz meteorów?

Perseidy w sierpniu
Perseidy w sierpniu | fot. Adobe Stock

Każdego roku latem mija nas deszcz meteorów Perseidów. W pogodne letnie noce na niebie można zaobserwować szczególnie dużą liczbę spadających gwiazd. Ujawniamy wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach w 2023 roku.

Noc Perseidów 2023

Perseidy to bardzo „szybkie” meteory. Kosmiczne odłamki wpadają w atmosferę ziemską z prędkością ok. 60 km na sekundę. Oficjalnie meteorami stają się dopiero wtedy, gdy zaczynają świecić, czyli kiedy powietrze w ich pobliżu rozgrzewa się i topi skały. Drobiny materii tworzą wówczas charakterystyczny „ogon”, który pomaga nam je dostrzec i zidentyfikować. Choć my widzimy na niebie tylko jasną kreskę, w rzeczywistości może mieć ona nawet kilkadziesiąt kilometrów długości.

Dlaczego Perseidy?

Perseidy są najbardziej produktywnym rojem spadających gwiazd w ciągu roku. W przeciwieństwie do tego, co sugeruje termin spadająca gwiazda, Perseidy nie są gwiazdami spadającymi z nieba. Są to cząstki pyłu, które oderwały się od jądra komety 109P/Swift-Tuttle, w którą Ziemia nurkuje co roku na swojej orbicie wokół Słońca. Kometa została odkryta przez Lewisa Swifta i Horace’a Tuttle’a 19 lipca 1862 roku i potrzebuje około 133 lat, aby okrążyć Słońce. Następnym razem będzie widoczna z Ziemi w 2126 roku.

Spadające gwiazdy 12-13 sierpnia – GODZINA

W tym roku spadające gwiazdy pojawiają się między 17 lipca a 24 sierpnia. Perseidy osiągną swój szczyt tzw. maksimum Perseidów w 2023 roku w nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli z soboty na niedzielę. Jest to tak zwana noc spadających gwiazd.

Największe szanse na zobaczenie meteorów są w nocy i nad ranem wokół czasu ich maksimum. W tym roku w ciągu jednej godziny będziemy mogli dostrzec około 50-80 meteorów.

To, czy pogoda będzie na rękę obserwatorom gwiazd, czy nie, stanie się widoczne dopiero tuż przed nadejściem deszczu meteorów. Większość nocy w miesiącach letnich jest jednak gwiaździsta, a niebo jest bezchmurne.

Zobacz także: Drugi Polak w historii poleci w kosmos

Jak obserwować spadające gwiazdy?

Ich obserwacje są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu lub leżaku i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Oczywiście, najwięcej widać tam, gdzie jest najciemniej. Najlepiej wyjechać gdzieś poza miasto albo wybrać się na wycieczkę w zaciemnione miejsce, z dala od świateł lamp i latarni.

Jak fotografować?

Perseidy można fotografować, ale za pomocą smartfona lub tabletu trudno osiągnąć przyzwoite rezultaty. Obiektyw szerokokątny najlepiej nadaje się z otwartą przysłoną i długą ekspozycją – oczywiście z wyłączoną lampą błyskową. Ostrość powinna być ustawiona na „nieskończoność”. Aparat należy wtedy zamontować na statywie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.