PILNE: Niewybuch przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Konieczna ewakuacja blisko 14 tys. mieszkańców

Saperzy na placu budowy przy ul. Wrońskiej 1, gdzie znaleziono niewybuch
Saperzy na placu budowy przy ul. Wrońskiej 1, gdzie znaleziono niewybuch | fot. czytelniczka Katarzyna

W piątek o 7:00 rozpocznie się ewakuacja blisko 14 tysięcy mieszkańców Lublina. Na placu budowy apartamentowca przy ul. Wrońskiej 1 znaleziono ważący 250 kilogramów niewybuch.

Ewakuacja mieszkańców w Lublinie

W czwartek (10.08) na terenie placu budowy przy ul. Wrońskiej podczas prac ziemnych natrafiono na niewybuch. Patrol saperski dokonał już oględzin znaleziska – to bomba lotnicza z czasów II wojny światowej o wadze około 250 kg.

Więcej: W południe saperzy przystąpią do usunięcia z placu budowy pocisku o masie blisko ćwierć tony. Mamy zdjęcia z miejsca – ZDJĘCIA

Po jego ocenie, godzinach popołudniowych wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji. Na podstawie danych z ewidencji ludności obejmie ona blisko 14 tys. mieszkańców Lublina. Akcja ewakuacji będzie prowadzona w piątek (11.08) od godz. 7.00 i potrwa do godz. 11.00. Do tego czasu mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania.

Więcej: Ewakuacja z powodu niewybuchu przy ul. Wrońskiej. Mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania do godziny 11:00

Za zabezpieczenie terenu, na którym znajduje się niewybuch odpowiada policja, zaś za przeprowadzenie akcji ewakuacji mieszkańców miasto, na podstawie decyzji Dowódcy Patrolu Saperskiego.

W związku z tym, że niewybuch znaleziono w rejonie ul. Wrońskiej, to ewakuacja dotyczy mieszkańców i mieszkanek okolicznych ulic. Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ul. Pawiej, od południa ul. Pawia i Długa, od wschodu ul. Krańcowa, Witosa i ul. Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy. Strefę ewakuacji przedstawia załącznik graficzny.

Niewybuch przy ul. Wrońskiej - strefa ewakuacji
Niewybuch przy ul. Wrońskiej – strefa ewakuacji

Miejsca zbiórki wyznaczono w trzech lokalizacjach:

  • parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich,
  • przystanek autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej,
  • przystanek komunikacji miejskiej przy targu przy ul. Krańcowej.

Z tych miejsc autobusy komunikacji miejskiej oznaczone napisem EWAKUACJA przewiozą mieszkańców do miejsca docelowej zbiórki na stadionie Arena Lublin. Istnieje możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych. Przedszkola w rejonie ewakuacji, pełniące wakacyjny dyżur, będą w piątek zamknięte. Parking przy stadionie Arena Lublin będzie również bezpłatnie dostępny dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać.

Przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Dla mieszkańców uruchomiono całodobowy specjalny numer informacyjny: 81 466 17 13 oraz jutro (piątek) od 7.30 informacji będzie udzielała miejska infolinia: 81 466 10 00. Można również dzwonić pod numerem Straży Miejskiej: 986 lub 81 466 50 20.

Jeszcze dziś (10.08) w godzinach wieczornych policja, straż pożarna i straż miejska będzie informować bezpośrednio mieszkańców o konieczności przeprowadzenia ewakuacji

Całkowite wstrzymanie ruchu

Na czas prowadzonych czynności przez saperów w piątek od godz. 11.30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu tej części miasta. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. W rejonie wyłączonym z obsługi komunikacyjnej ruchem będzie kierować policja.

Sprawdź, jakimi objazdami pojadą autobusy i trolejbusy: Objazdy komunikacji miejskiej 11 sierpnia w Lublinie

Według zapowiedzi Dowódcy Patrolu Saperskiego akcja usuwania niewybuchu powinna potrwać ok. 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia, a mieszkańcy zostaną odwiezieni przez autobusy MPK do wyznaczonych punktów zbiórki w pobliżu swoich domów.

MATERIAŁ AKTUALIZOWANY

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A rachunek za neutralizację wysłać Niemcom, niech im się nie wydaje, że sprawy wojny już są zakończone.