Ewakuacja z powodu niewybuchu przy ul. Wrońskiej. Mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania do godziny 11:00

Żołnierze WOT zaangażowani w ewakuację mieszkańców Lublina
Żołnierze WOT zaangażowani w ewakuację mieszkańców Lublina | fot. Dominik Wąsik

Pocisk lotniczy najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej został odkopany podczas prowadzonych prac budowlanych przy ul. Wrońskiej w Lublinie. W związku z zaplanowanym usunięciem niewybuchu zarządzono ewakuację blisko 14 tys. mieszkańców. Muszą oni opuścić swoje mieszkania do godziny 11:00.

Ewakuacja Lublin

Niewybuch odnalazła ekipa robotników pracujących przy budowie apartamentowca przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Zanim operator zorientował się, że ma do czynienia z niewybuchem przesunął on łyżką koparki pocisk o kilka metrów. O wszystkim została zawiadomiona policja, która następnie wezwała na miejsce patrol saperski.

Znaleziony niewybuch to zdaniem saperów z Dęblina pocisk lotniczy o wadze ok. 250 kg z czasów II wojny światowej. Jest w złym stanie i bardzo realna jest możliwość eksplozji pocisku. Wojsko musi obchodzić się z nim dosłownie jak z jajkiem.

Więcej: Niewybuch ważący kilkaset kilogramów na placu budowy apartamentowca w Lublinie

W związku z istniejącym zagrożeniem eksplozji zapadła decyzję o ewakuacji blisko 14 tys. mieszkańców. Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ul. Pawiej, od południa ul. Pawia i Długa, od wschodu ul. Krańcowa, Witosa i ul. Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy.

Więcej: Niewybuch przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Konieczna ewakuacja blisko 14 tys. mieszkańców – MAPA

Ewakuację mieszkańców zaplanowano w piątek w godzinach 7-11. Do tego czasu mieszkańcy z obszaru objętego ewakuacją muszą opuścić swoje mieszkania. Miasto wyznaczyło łącznie trzy miejsca zbiórki, w których czekają autobusy EWAKUACJA, które następnie przetransportują wszystkich pod stadion Arena Lublin, do docelowego miejsca zbiórki.

Więcej: Ewakuacja 14 tys. mieszkańców, zamknięte ulice, objazdy autobusów – INFORMATOR

W piątkowy poranek na miejsce udał się również wojewoda lubelski Lech Sprawka. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali zaangażowani w akcję ewakuacji mieszkańców. Na obszarze objętym ewakuacją wysłano również więcej patroli policji. Przy stadionie Arena Lublin są już wolontariusze Pomocy Humanitarnej PCK Lublin oraz pracownicy Centrum Interwencji Kryzysowej.

Więcej: W południe saperzy przystąpią do usunięcia z placu budowy pocisku o masie blisko ćwierć tony. Mamy zdjęcia z miejsca – ZDJĘCIA

Zdjęcia

Policjanci zabezpieczający miejsce znalezienia niewybuchu przy ul. Wrońskiej
Policjanci zabezpieczający miejsce znalezienia niewybuchu przy ul. Wrońskiej | fot. Dominik Wąsik
Pogotowie ratunkowe nieopodal miejsca znalezienia niewybuchu
Pogotowie ratunkowe nieopodal miejsca znalezienia niewybuchu | fot. Dominik Wąsik
Wojewoda lubelski Lech Sprawka rozmawiający ze służbami
Wojewoda lubelski Lech Sprawka rozmawiający ze służbami | fot. Dominik Wąsik
Autobusy EWAKUACJA oczekujące w wyznaczonych miejscach
Autobusy EWAKUACJA oczekujące w wyznaczonych miejscach | fot. Dominik Wąsik
Wolontariusze Pomocy Humanitarnej PCK Lublin przy Arenie Lublin
Wolontariusze Pomocy Humanitarnej PCK Lublin przy Arenie Lublin | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.