Mają wielkie serca. Dają dzieciom edukację, jedzenie i siebie. Studenci wyruszają na misję do Masajów

Pobyt w Tanzanii
Z dzieciakami w Tanzanii | fot. nadesłane

Pomoc liczona drobnymi gestami. Tak w skrócie można opisać to co robią dla słabszych i biednych. Przywracają wiarę w człowieka, oferują to co najcenniejsze, czas, serce, zainteresowanie, obecność dzieciom z ubogich krańców świata. Poznajcie Marti i Tomka mieszkańców Lublina o wielkich sercach

Jak to się wszystko zaczęło — sprzyjające okoliczności

Zaczęło się całkiem niechcący – dwa lata temu, w 2021 roku, pojawiła się możliwość, żeby pojechać do sierocińca znajomych naszych znajomych. Od lat myśleliśmy o wyjeździe do jakiegoś kraju na misję – dotąd zastanawiałam się głównie nad Indiami. Nasza decyzja zapadła szybko i spontanicznie, po czym nastąpił szereg mniejszych i większych cudów – od otrzymania paszportu w ciągu 4 dni, po ogarnięcie na ostatnią chwilę potrzebnych szczepionek.

Właściciele sierocińca w afryce
Wlasciciele-sierocinca-i-my
nauka Angielskiego
Zajecia-dla-dzieci-w-sierocincu
Sierociniec Afryka
Sierociniec | fot. własne
Uczniowie afrykańskiej szkoły
Uczniowie-szkoly-w-wiosce
Wyremontowany Dach | fot. materiały własne
Wyremontowany Dach | fot. materiały własne
Dom-rodziny-ktorej-zrobilismy-dach
Dom-rodziny-ktorej-zrobilismy-dach

Pierwsza wyprawa

Polecieliśmy do Beaty i Thomasa Küsel, bohaterów, którzy w 2015 zbudowali sierociniec Dunia Ya Heri od zera wraz z grupą wolontariuszy. Beata jest polką, która zna tyle języków, że ich nie zliczę – włącznie z suahili – a jej mąż jest niemcem, który porzucił pracę na wysokim stanowisku i zmienił plany na całe życie, żeby wraz z nią prowadzi ten ogromny projekt. Prowadzą sierociniec, ale ich rola nie ogranicza się tylko do jego koordynowania — otaczają te dzieci niebywałą troską i traktują każde jak swoje. Ich sierociniec cały czas rośnie i dają dzieciom afrykańskim możliwości, o których niestety inne dzieci w tym regionie mogą tylko marzyć.

To cię zainteresuje:

Zgrana para i synergia działań

Do naszych zadań należało nauczanie dzieci języka angielskiego (mam wykształcenie pedagogiczne oraz filologiczne) oraz budowanie (Tomek jest z wykształcenia inżynierem budowy). Każdego dnia prowadziłam zajęcia z każdą grupą wiekową – od wachanga, czyli maluszków, po nastolatków. Tomek zaś pomagał przy pracach budowlanych – budował chodniki na terenie sierocińca przed porą deszczową, żeby można było się przemieszczać, jak i wiele innych rzeczy.

Marta-i-Tomek-w-Afryce
Marta-i-Tomek-w-Afryce
Zdjęcie z Afryki
Pamiątkowe zdjęcie z uśmiechem
Praca budowlana w afryce
Praca-Tomka
zabawa na plaży
Zabawa na plaży | fot. materiały własne
Dojenie-kozy-na-mleko-dla-maluszkow
Dojenie-kozy-na-mleko-dla-maluszkow
Koza-dla-mieszkanca
Koza-dla-mieszkanca

Komputery dla szkoły, dach i edukacja dla zdolnych dzieci

Oprócz służenia w sierocińcu, dzięki wsparciu sponsorów, udało nam się zrealizować też parę projektów podczas swoich krótkich dwóch miesięcy w Tanzanii. Kupiliśmy komputery do szkoły podstawowej w naszej wiosce, bo do tej pory uczono dzieci informatyki dosyć niekonwencjonalnie – rysując myszkę oraz pulpit na tablicy kredowej. Drugim projektem był dach dla 9-osobowej rodziny, która zrobiła na nas ogromne wrażenie swoją pracowitością – szczególnie 70-letni mężczyzna, głowa domu, który pracował przez całe dnie. Projekt ten udało się zakończyc przed porą deszczową. Udało się też zasponsorować dwa lata edukacji trzech niezwykle zdolnych dziewczynek w wiosce, rok studiów teologicznych młodego mężczyzny, jak i potrzebne rzeczy materialne dla tamtejszych.

Czytaj także: Pełne koszyki, prawdziwy wysyp grzybów

Dyrektor-i-nauczyciel-szkoly-w-wiosce
Dyrektor-i-nauczyciel-szkoly-w-wiosce
Komputery-dla-szkoly-w-wiosce
Komputery-dla-szkoly-w-wiosce
zdjęcie z afryki
Pamiątkowe zdjęcie z dziećmi | fot. własne
Szkoła w wiosce Afryka
Zajecia-w-szkole-w-wiosce-2

Cel kolejnej podróży – Tanzania i życie pośród Masajów

Tym razem wybieramy się do Tanzanii jako studenci Wyższej Szkoły Teologiczno Humanistycznej w Podkowie Leśnej wraz z dyrektorem Instytutu Teologicznego, dr Adamem Grześkowiakiem oraz dr Iwoną Lewkowicz z Uniwersytetu w Białymstoku. Lecimy razem z grupą studentów z Friedensau, żeby przez 2,5 tygodnia przebywać pośród Masajów. Lecimy w zupełnie inny region Tanzanii, niż ostatnio – do Karao.

To cię zainteresuje:

Tam została założona 10 lat temu szkoła adwentystyczna, w której poprzez edukację, nowoczesną klinikę i programy społeczne wdrażana jest pomoc masajom nie tylko w wyzwaniach codzienności, ale także w perspektywie długofalowych i głębokich zmian. A my chcemy w tych działaniach wesprzeć liderów projektu.

masajowie na pustyni
Masajowie | fot. z wyprawy

Plemię Masajów — skromny lud, pełny serdeczności

Masajowie to pół-koczownicze plemię, które ma wiele potrzeb – cały ich dobytek ogranicza się do niewielkiego stada kóz/krów, które ciężko w tych warunkach utrzymać przy życiu. Mieszkają w chatkach z gałęzi, gliny i niekiedy worków plastikowych. Ze względu na wysoką śmiertelność, nie uwzględniają narodzin dziecka aż do jego trzeciego miesiąca…

Dzieci Masajskie podczas nauki
Dzieci Masajskie | fot. z wyprawy

Potrzebne jest dosłownie wszystko — każdy może pomóc

Pragniemy wyjść naprzeciw potrzebom Masajów zamieszkałym w Karao i dostarczyć nie tylko materialne dobra w postaci potrzebnego pożywienia i środków higienicznych, ale również edukację i wartości duchowe.

Szkoła Masajska
Szkoła Masajska | fot. z wyprawy

Jest tam potrzebne dosłownie wszystko – od jedzenia (ich całą dietę stanowi ugali – papka z wody, mąki kukurydzianej i soli; brakuje w tym miejscu owoców i warzyw), po każdy przedmiot, który jest częścią naszej codzienności.

Jak pomóc i wesprzeć wyprawę naszych bohaterów?

Jak mówi nam Marti, najszybciej można pomóc poprzez zrzutkę, dzięki której wolontariusze, zrealizują różne projekty, będąc tam na miejscu. Jeżeli chcesz zrobić coś dobrego, dla obcych i słabszych osób, które nie mają tego co my masz do tego dobrą okazję. Wolontariusze wylatują czynić dobro w najbliższy wtorek.

Zrzutka Wolontariuszy na wyjazd do Masajów.: https://zrzutka.pl/z6s8cy

Wsparcie sierocinca Beaty i Thomasa Küsel:

Ich zrzutka: https://zrzutka.pl/6v7ppw

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.