Sezon na grzyby 2021. Kiedy zbierać borowiki, kurki i kanie? Kalendarz grzybiarza

Lasy pełne grzybów
Lasy pełne grzybów | fot. Dominik Wąsik

Świetna wiadomość dla miłośników grzybów: sezon grzybowy 2021 zapowiada się naprawdę dobrze. Pogoda sprawia, że grzyby w lasach rosną jak szalone!

Sezon grzybowy zależy od pogody

Temperatura i wilgotność determinują rozwój grzybów

Chodzenie do lasu po grzyby jest modne. Mokre i gorące lato przyspieszyło wzrost grzybów, w przeciwieństwie do suchych letnich miesięcy w poprzednich latach. To, jak wypadnie główny sezon dla grzybów jesienią, zależy jednak od pogody na najbliższe tygodnie i miesiące. Grzyby potrzebują wilgoci i wysokiej temperatury.

Grzyby nie tylko jesienią

Grzyby rosną przez cały rok, nie tylko jesienią. Wiele grzybów pojawia się dwa razy w roku. Główny sezon to jesień. Chcąc teraz zbierać grzyby, warto zwrócić uwagę na kurki, borowiki, kanie i podgrzybki. Na początku sezonu grzyby rosną przy brzegu, ponieważ tam czerpią najwięcej wilgoci. Później jesienią rosną nieco głębiej między drzewami i w krzakach.

★ Borowik najlepiej czuje się w lesie liściastym, gdzie pnie bukowe i dębowe są nieco od siebie oddalone.

Kurki w lesie iglastym są rześko żółte, natomiast kurki z lasów liściastych są nieco większe i bardzo jasne z góry, prawie białe.

★ Kania rośnie na brzegach lasów liściastych, polanach, porębach i nieopodal dróg.

★ Podgrzybki rosną wszędzie, zwłaszcza na trawiastym wilgotnym poszyciu, lubią lasy sosnowe i liściaste. Grzyby w tym otoczeniu można spotkać głównie pod dębami i grabami, przeważnie w mchu.

Kiedy szukać grzybów? Kalendarz grzybiarza 2021

Borowiki – od lipca do października

Podgrzybki – od czerwca do listopada

Maślaki – od czerwca do października

Gąski – od lipca do listopada

Kurki – od czerwca do listopada

Koźlarze – od lipca do października (pełnia tworzenia owocnika przypada na sierpień i wrzesień)

Kanie – od czerwca do listopada

Opieńki – od września do listopada

Wysyp grzybów 2021. Lasy pełne grzybów. Gdzie na grzyby w sierpniu?

Dlaczego grzyby są tak zdrowe?

Grzyby są hojnymi dostawcami składników odżywczych i energii. Chociaż prawie nie zawierają węglowodanów, nadal Cię sycą. Nie zawierają cholesterolu, mają wyjątkowo niską zawartość kalorii i tłuszczu oraz bardzo mało soli.

Zawierają wysokiej jakości białko oraz witaminy z grupy B, które są ważne między innymi dla naszego metabolizmu i funkcji komórek. Białko grzybowe jest podobne do białka zwierzęcego, ale nie zawiera puryn. A jeśli chodzi o minerały, należy wymienić potas, fosfor, miedź i selen. Podobnie magnez, żelazo i cynk, ale w mniejszych ilościach.

Nawiasem mówiąc, grzyby są jedynym źródłem roślinnym, które zawiera odpowiednią ilość witaminy D, czyli ergosterolu, prekursora witaminy D2. Zamieniają to w witaminę D za pomocą słońca, tak jak ludzie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.