Wysyp grzybów 2021. Lasy pełne grzybów. Gdzie na grzyby w sierpniu?

Wiaderka pełne grzybów
Wiaderka pełne grzybów | fot. Paweł Kowalski

Czy są grzyby i gdzie na grzyby w sierpniu? Kilka dni opadów deszczu spowodowały, że lasy obfitują w grzyby. Borowiki, kozaki, kurki, maślaki, podgrzybki… lasy pełne grzybów.

Zbieracze grzybów mogą spodziewać się dobrego roku. W porównaniu z sytuacją z ostatnich lat, warunki pogodowe w tym roku były do ​​tej pory znacznie korzystniejsze dla grzybowego świata. Przy tak zmiennej pogodzie można bardzo optymistycznie zajrzeć na główny sezon grzybowy jesienią.

Lato 2021 charakteryzuje się burzami, ulewnymi opadami oraz ciepłym i wilgotnym klimatem. Właściwie optymalne warunki, aby znów iść na grzybobranie i nie wracać z pustymi rękami. Ale czy naprawdę warto w tej chwili iść do lasu? Czy pogoda sprawi, że grzyby wyskoczą? Czy w lasach jest obecnie przesyt grzybów?

Wysyp grzybów sierpień. Czy są grzyby?

Mokra pogoda ostatnich kilku tygodni miała nie tylko negatywne konsekwencje. W licznych lasach wiele grzybów wyrasta obecnie z ziemi. Grzybiarze są z tego zadowoleni. Na przykład w województwie lubelskim, gdzie w ostatnich tygodniach padało mocno, obecnie można znaleźć dużo i bardzo pięknych grzybów. Są to borowiki (prawdziwki), kozaki, kurki, maślaki i podgrzybki.

Rozwój grzybów zależy zasadniczo od interakcji między wilgotnością a temperaturą. Grzybiarze muszą znaleźć odpowiedni czas na zbieranie swoich ulubionych grzybów. Kiedy grzyby są na słońcu, szybciej się rozpadają. Dla niektórych gatunków nie byłoby dobrze, gdyby natychmiast ponownie spadł deszcz. Niektóre grzyby nie lubią, kiedy robi się deszczowo, a potem szybko stają się papkowate.

Osobom, które lubią chodzić na grzyby, ale niekonieczne się na nich znają i mają wątpliwości, czy wszystkie są jadalne, czy być może w koszyku znalazły się okazy trujące, pomocą służy Sanepid. Tam bezpłatnie specjaliści sprawdzą grzyby i powiedzą czy jest przydany do spożycia.

Gdzie na grzyby lubelskie?

Pogoda dopisuje, dlatego w lubelskich lasach można znaleźć naprawdę dużo grzybów – wysyp grzybów 2021. Potwierdzają to nasi Czytelnicy, którzy przesyłają nam zdjęcia swoich zbiorów. Grzyby można znaleźć w lasach powiatu lubartowskiego, kraśnickiego, janowskiego, chełmskiego, zamojskiego, lubelskiego, biłgorajskiego. Grzybiarze dokładnych lokalizacji lasów grzybowych nie zdradzają.

borowik prawdziwek na ściółce leśnej w lesie
Prawdziwek (borowik)
borowik prawdziwek na ściółce leśnej w lesie
Prawdziwek (borowik)
prawdziwki na stole
Prawdziwki zebrane w lesie w okolicach Kraśnika, lubelskie | fot. Halina Czyżyk

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.