Potrawy wigilijne – lista 12 potraw, które powinny znaleźć się na świątecznym stole

wigilia stół potrawy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Jakie potrawy wigilijne powinny znaleźć się na wigilijnym stole? Dlaczego w Wigilię jest 12 potraw i co symbolizują? Zobacz listę 12 potraw wigilijnych.

Dlaczego jest 12 potraw na Wigilię?  

Zwyczaj 12 potraw znany jest od lat praktycznie w każdym polskim domu. Dawniej liczba dań różniła się w zależności od regionu czy pochodzenia. Kiedyś na wigilijną wieczerzę przygotowywano siedem potraw. Siódemka symbolizowała siedem dni tygodnia. Z upływem czasu liczbę świątecznych dań na stole zwiększono do dziewięciu. Tyle, ile jest chórów anielskich.

Później liczba potraw zmieniła się po raz kolejny i tak do dzisiaj wynosi 12. Dawniej liczba ta kojarzona była z bogactwem, ponieważ nie wszystkich było stać na taką liczbę potraw. Obecnie pierwszym skojarzeniem z dwunastoma potrawami jest liczba apostołów, których było dwunastu.

12 potraw wigilijnych – symbolika i znaczenie

Każde danie na wigilijnym stole ma swoje znaczenie. A zgodnie z tradycją należy spróbować każdego z nich. W przeciwnym wypadku kolejny rok może przynieść nam pecha. Poniżej przedstawiamy znaczenie wybranych potraw:

  • Grzyby dawniej kojarzone były z siłą i zdrowiem. Pojawiają się w zupie grzybowej, kapuście wigilijnej, bigosie, krokietach czy pierogach.
  • Ryby symbolizują wiarę w Jezusa i nowego odradzającego się życia. Najczęściej jest to smażony karp. Na wigilijnym stole pojawiają się również różnego rodzaju sałatki rybne, ryba po grecku czy śledzie w śmietanie lub oleju, które są symbolem postu i wyczekiwania.
  • Kompot z suszu: jabłka symbolizowały miłość i zdrowie, gruszki miały zapewniać długowieczność, a suszone śliwki odpędzać złe moce.
  • Mak symbolizuje bogactwo. Dlatego nie może go zabraknąć na wigilijnym stole.
  • Piernik symbolizował dobrobyt. Był kojarzony z wyższym statusem społecznym.
  • Chleb to symbol nowego życia oraz dobrobytu. Spożycie chleba podczas wigilijnej kolacji ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

Lista 12 potraw na wigilię

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście.

Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną). Ryby przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie.

Ponadto kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwami, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, chałka z kompotem z suszonych owoców, zupa migdałowa czy z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia.

Na Śląsku potrawami wigilijnymi są moczka i makówki. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych.

Czytaj także: Wigilia a post. Czy w Wigilię można jeść mięso? Jest komentarz kościoła

Tradycyjne potrawy wigilijne – 12 potraw wigilijnych:

>Powiązane: Lista zakupów na święta i wigilię. Te produkty musisz mieć koniecznie w domu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.