Czy w Wigilię można jeść mięso? 24 grudnia obowiązuje post? Jest komentarz kościoła

szynka mięso wędlina
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wigilia – czy obowiązuje post 24 grudnia 2023? Czy tego dnia można jeść mięso? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu katolików, którzy zastanawiają się, czy w Wigilię obowiązuje ścisły post.

Czy w Wigilię można jeść mięso?

W tym roku Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w niedzielę. Czy w związku z tym, tego dnia można jeść mięso? Episkopat zabrał głos ws. post i jedzenia mięsa w Wigilię, 24 grudnia 2023.

„Wigilijny post 24 grudnia jest częścią pięknej polskiej tradycji. Jednak według przepisów prawa kanonicznego nie jest on obowiązkowy” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Tekst uchwały Konferencji Episkopatu Polski z 13 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego i promulgacji jednolitego tekstu przykazań kościelnych po ich nowelizacji wraz z wykładnią. Czytamy w niej:

„Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia.  Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego”.

Zobacz także: Pasterka 2023. Ile trwa msza 24 grudnia? Czy pasterka jest obowiązkowa?

Czym jest post ścisły? Rodzaje postów

Post jest to dobrowolne powstrzymanie się od całkowitego jedzenia lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa) przez określony czas. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych. Rozróżnia się post ilościowy, jakościowy, ścisły i eucharystyczny.

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Post ścisły – łączy oba posty w jeden. Obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Post eucharystyczny – polega na nie spożywaniu żadnych posiłków od północy do czasu przyjęcia komunii świętej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.