Pasterka 2023. Ile trwa msza 24 grudnia? Czy pasterka jest obowiązkowa?

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Pasterka to msza bożonarodzeniowa, która przynależy do liturgii Bożego Narodzenia i jest najczęściej odprawiana o północy. Ile trwa msza Pasterka i czy jest obowiązkowa? Wyjaśniamy.

Pasterka 24 grudnia

Pasterka to uroczysta msza bożonarodzeniowa odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

Czy pasterka jest obowiązkowa?

Uczestnictwo w pasterce nie jest w żadnym stopniu obowiązkiem. Wierni w Boże Narodzenie są zobowiązani do udziału w którejkolwiek z liturgii sprawowanych tego dnia. Może być to Pasterka, ale również msza święta odprawiana 25 grudnia.

Ile trwa pasterka?

Msza pasterska jest podobna do mszy, która odprawiana jest w niedzielę i inne święta. Jest jednak bardzo uroczysta i towarzyszy jej dużo śpiewu. To właśnie podczas pasterki po raz pierwszy śpiewane są kolędy. Pasterka trwa od około półtorej godziny do nawet trzech godzin.

Zobacz także: Gdzie na pasterkę w Lublinie. Sprawdź listę parafii. O której godzinie pasterka?

Czy pasterka o godzinie 22 zwalnia z mszy w niedzielę?

Pasterka jest uroczystą liturgią, podczas której wierni mogą uczestniczyć w celebracji narodzenia Jezusa Chrystusa. Nie zwalnia ona z obowiązku uczestniczenia w mszy świętej w Boże Narodzenie, ale jest dodatkową okazją do uczczenia tego święta. Pasterka jest również okazją do skupienia się na modlitwie i refleksji nad sensami narodzenia Chrystusa.

Alkohol na pasterce

Wiele osób uczestniczy w pasterce, będąc pod wpływem alkoholu, co można wyczuć, przechodząc obok innych. Część osób spożywa alkohol przed pasterką. Część osób sięga po alkohol dopiero po pasterce, gdy z najbliższymi siadają do stołu pełnego jedzenia.

Co się robi na pasterce?

Podczas pasterki wierni uczestniczą w mszy świętej, podczas której odmawiają modlitwy, śpiewają kolędy i czytają fragmenty Pisma Świętego dotyczące narodzenia Jezusa Chrystusa. Pasterka jest również okazją do skupienia się na modlitwie i refleksji nad sensami narodzenia Chrystusa. W niektórych Kościołach pasterka jest uroczyściej zaaranżowana, z udziałem kapeli, świec i innych elementów dekoracyjnych.

Zobacz także: Wigilia a post. Czy w Wigilię można jeść mięso? Jest komentarz kościoła

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.