Wystawa w Centrum Spotkania Kultur Barbary Falender. Przez dotyk

Grafika promująca wystawę Barbary Falender w CSK
Fot. Materiały organizatora

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prezentuje sztukę wybitnej polskiej rzeźbiarki współczesnej Barbary Falender, eksponując jej różne tematy związane z cielesnością.

Opis wystawy i twórczości artystki

Niezwykła droga twórcza artystki pozwala śledzić kunszt indywidualnego języka rzeźbiarskiego, jak i jest świadectwem ważnych zjawisk charakterystycznych dla sztuki teraz.

Zobacz również: Weekendowe pokazy francuskiej komedii „Moja zbrodnia” w kinie CSK

Falender debiutowała na początku lat 70. XX wieku i od tego czasu zajmuje specjalne miejsce w historii sztuki europejskiej, łącząc eksperymenty nad aktem związane z rewolucją seksualną z wielką tradycją klasyczną sięgającą czasów starożytnych.

Rzeźbiarka jest mistrzynią zmysłowej i idealistycznej rzeźby w najtrudniejszym i najcenniejszym materiale – marmurze. Jej dzieła zachwycają jakością wykonania, głębią emocji i wolnością poszukiwań.

Lubelska wystawa jest wyjątkowa, gdyż stanowi pierwszy pokaz najnowszej monumentalnej marmurowej rzeźby „Hommage dla Aliny Szapocznikow” (2023), dedykowanej innej wielkiej rzeźbiarce.

Ponadto akcentuje twórczość erotyczną z lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to artystka w męskich i kobiecych aktach afirmowała rozkosz, wyrażając kobiece pożądanie, spojrzenie i dotyk. Sensualność i miłosna wolność jej rzeźb były równie rewolucyjne w PRL-u, jak i dzisiaj!

Czytaj także: Występy największych mistrzów sztuki Nowego Cyrku w Lublinie

Wybranym rzeźbom będą towarzyszyły dokumentujące ich powstawanie filmy artystyczne Czesława Kałużnego i Anny Wachty.

Wystawa czynna do 15.10.2023 r.
Galeria Wystaw Czasowych -1 oraz Galeria 0

  • WT – CZW 13:00 – 18:00,
  • PT – NDZ 12:00 – 18:00.

Wystawa niedostępna w poniedziałki:

  • 7, 14, 21, 28 sierpnia;
  • 4, 11, 18, 25 września;
  • 2 i 9 października.

Wernisaż: 04.08.2023 r. godz. 18:00 Galeria Wystaw Czasowych -1

Bilety: Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

  • Bilet normalny – 10 zł
  • Bilet ulgowy – 8 zł
  • Niedziela – wystawa bezpłatna

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.