Jak przeżyć, gdy woda zniknie z kranu?

butelka z wodą
fot. JS 0302

Jednym z najważniejszych środków do naszego życia jest woda. Czysta woda pitna jest niezbędna do przeżycia dla każdego człowieka oraz istoty na ziemi.

Jak bezpiecznie przechowywać wodę

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co zrobić kiedy przestanie lecieć woda z kranu, a woda butelkowana w sklepie się skończy? Nawet gdy pod nasz blok zostanie dostarczona przez odpowiednie służby, czy mam ją jak zabrać i przechować?

Można pomyśleć, że przecież mamy w domu wiaderko, miskę na pranie lub garnek. Ale czy na pewno się nadają? Wiaderko do mycia podłogi jest źródłem bakterii, środków chemicznych. Podobnie miska do prania. Garnek kuchenny, na ile wystarczy? Jaki największy masz? Nikt nie pozwoli Ci umyć się wodą z beczkowozu, gdzie stoi grupa ludzi czekających na swoją kolej.

Jednym z rozwiązań jest składane silikonowe wiadro czy zwykłe wiaderko turystyczne. Jego koszt zaczyna się od 25 zł. Szybko się składa, jest solidne i trwałe. Posiada wygodną rączkę do przenoszenia, kompaktowe wymiary, a po złożeniu zmieści się, gdzie tylko chcesz.

js 0302 Lublin 1
fot. JS 0302

Jednakże, co zrobić gdy woda nam się skończyła, a beczkowóz nie wiadomo kiedy przyjedzie? Możemy rozróżnić dwa rodzaje wody — techniczną oraz spożywczą.

Wody technicznej używamy np. w toalecie, do mycia, a woda spożywcza to taka, którą możemy bezpiecznie wykorzystać w kuchni. Wodę techniczną możemy pozyskać np. z hydrantów lub źródeł naturalnych, jak kałuże, oczka wodne oraz deszcz.

Do źródeł wody spożywczej należą piony wodne, rzeki i studnie, jednak zawsze należy pamiętać o zasadzie filtrowania wody i o jej przegotowaniu.

Filtrowanie i odkażanie wody

Wielu z nas posiada w domu środki do odkażania wody, o których nie ma pojęcia. Woda z naturalnych źródeł może być zanieczyszczona chemicznie, biologicznie i fizycznie. Najtrudniejsze do usunięcia z wody są zanieczyszczenia chemiczne, które są nie do wykrycia gołym okiem.

Kiedy nieszczęśliwie zabraknie nam wody, a jesteśmy blisko domu lub sklepu, wystarczy nam produkt, który stosujemy na co dzień do utrzymania czystości w łazience. Jest to DOMESTOS. Środek bardzo szkodliwy dla ludzi, ale w odpowiednim stężeniu może uratować życie. Dodanie 2-3 kropel Domestosu do 1 litra wody i pozostawienie jej na parę godzin, pozwoli nam zabić znajdujące się w niej drobnoustroje.

butelka z wodą
fot. JS 0302

Kolejnymi środkami do uzdatniania wody, które często możemy znaleźć w naszej domowej apteczce, są jodyna i nadmanganian potasu (najlepiej w kryształkach). Doza nadmanganianu potasu to około 2 kryształki, a jodyny to 2-3 krople na 1 litr wody.

Dostępna jest też cała gama profesjonalnych urządzeń do uzdatniania wody, z których najprostsza jest tzw. słomka życia — lifestraw. Ma ona wygląd grubej rurki z ustnikiem i pozwala na bezpośrednie picie wody ze strumienia czy jeziora, a w skrajnych wypadkach nawet z kałuży. Waży około 60 g i może nam uzdatnić od 1000 do 4000 litrów wody w zależności od zanieczyszczenia. Ceny takiej słomki życia zaczynają się od 50 zł.

mężczyzna pije wodę ze strumyka
fot. JS 0302

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie w trudnych warunkach. Obserwuj nas po więcej informacji, żebyś zawsze wiedział, jak się zachować w danej sytuacji.

Jednostka Strzelecka nr 0302 w Lublinie

Jest organizacją proobronną działającą na terenie Lubelszczyzny. Należy do Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Działa ona na rzecz wzmacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej przez przygotowywanie członków do służby wojskowej, ćwiczenia z zakresu taktyki oraz survivalu i podnoszenia poziomu sprawności fizycznej.

Bądź odważny i zgłoś się do nas.
Wyjdź z domu — zostań Strzelcem!

Dołącz do nas: Jednostka Strzelecka 0302 Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.