Wyciekła instrukcja sanepidu ws. kontroli i kar dla otwartych restauracji

Wyciekła instrukcja sanepidu ws. kontroli i kar dla otwartych restauracji
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Udawane kontrole żywności w restauracjach i przygotowane wcześniej decyzje nakładające karę administracyjną do 30 tys. złotych. Tak sanepid walczy z otwartymi mimo zakazu lokalami gastronomicznymi.

Wyciekły wytyczne dla pracowników sanepidu

Radio ZET dotarło do wytycznych, jakie otrzymali pracownicy sanepidu w sprawie otwartych, mimo restrykcji, lokali gastronomicznych. Główny Inspektorat Sanitarny chce, by kontrole w restauracjach odbywały się pod pozorem sprawdzania żywności, choć ich prawdziwym celem ma być nałożenie kary za łamanie obostrzeń epidemicznych.

Kontrolerzy mają też mieć ze sobą wcześniej przygotowane „prawie gotowe” decyzje administracyjne.

W dokumencie ujawnionym przez Radio Zet można przeczytać, że „nie należy przed kontrolą informować podmiotu o tym, że jest ona przeprowadzana w kierunku nałożenia kary za nieprzestrzeganie zakazów”. Pracownicy sanepidu mają natomiast mówić, że np. przyszli sprawdzić warunki przygotowywania posiłków.

Dlaczego kontrola pod przykrywką kontroli żywności? Z opublikowanego dokumentu reportera Radia Zet wynika, że w tym wypadku nie trzeba wcześniej zawiadamiać przedsiębiorcy o pojawieniu się kontrolerów w lokalu. Lista obiektów do sprawdzenia ma być pozyskiwana wprost z interaktywnej mapy „otwieraMY się”.

Natomiast restauracja ma być zamykana pod rygorem natychmiastowej wykonalności w przypadku, gdy klienci między innymi nie mają maseczek, swobodnie się przemieszczają, rozmawiają lub tańczą albo brakuje środków dezynfekcyjnych.

Źródło: Maciej Bąk, Twitter

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. krótko – to zwykłe kurestffo, własne państwo , zwalcza ludzi ktorzy na nich poniekąd głosowali i doprowadza na skraj przepaści finansowej a czesto i na skraj życia bo ludzie nie wytrzymują tracąc wszystko.

    Wszystkie odpowiedzialne za ten stan rzeczy mendy powinny odpowiadać bezpośrednio przed narodem, nie żaden sąd, żaden trybunał , tylko naród powinien ukarać ich osobiście !