Spotkanie z Katarzyną Stanny z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „DZIECIAKI. Janusz Stanny. Ilustracje”

Stanny
Fot. Materiał organizatora

Wyjątkowe spotkanie połączone z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „DZIECIAKI. Janusz Stanny. Ilustracje”. Odwiedzi nas jedna z kuratorek wystawy oraz córka mistrza ilustracji – dr Katarzyna Stanny.

Kilka słów o wystawie

Motyw dziecięcej postaci pojawia się w wyjątkowo wielu ilustrowanych przez Stannego książkach. Dzięki temu dziecko-odbiorca, dziecko-czytelnik staje się jednocześnie dzieckiem-bohaterem, może odnaleźć na kartach opowieści samego siebie.

Dzieci Stannego to indywidualności – jedne noszą kucyki, inne warkocze, czasami grzywka opada im aż na oczy, a niekiedy patrzą przez grube szkła okularów. Towarzyszą im przedmioty, zwierzęta oraz rośliny – ciężkie tornistry, parasole, grube koty, ptaki, konie i kapelusze pełne kwiatów.

Ten dziecięcy świat wykreowany przez artystę jest kolorowy i niebanalny, intryguje, wciąga w głąb, zatrzymuje i porusza. Nade wszystko widzimy tu kunszt artysty oraz jego doskonały warsztat, jednak zawsze okraszone niepoprawnym optymizmem i poczuciem humoru.

Wystawa prezentuje motywy dziecięce w twórczości Stannego na przestrzeni wielu lat – począwszy od jednego z najstarszych archiwalnych rysunków z teczki, którą przygotowywał na ASP, po dużo późniejsze ilustracje do powieści i poezji wydawanych przez Naszą Księgarnię, Ruch i inne wydawnictwa.

Zobacz także:

Jednorodny styl artysty nie zamyka się w jednej wybranej technice – mamy tu proste, lapidarne szkice flamastrami oraz niezwykle malarskie, wielowarstwowe prace. Poza ilustracjami prezentowane są plakaty oraz książki w całości zaprojektowane przez artystę, a niekiedy także przez niego napisane.

„Staram się możliwie bogato interpretować tekst (…) a to wszystko między innymi po to, żeby dziecko miało tę krainę baśni, w której się może znaleźć – w której może się bawić” – mówił Janusz Stanny.

Mamy nadzieję, że także wystawa przybliżająca twórczość artysty dostarczy odbiorcom w każdym wieku, zarówno przeżyć estetycznych, jak i dobrej zabawy.

30 WRZ godz. 16:00 wstęp wolny
Galeria wystaw czasowych poziom +1
Na wydarzenie obowiązują zapisy na stronie festiwalowej www.festiwalliteraturydzieciecej.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.