Podwyżka opłat za śmieci w Lublinie. Nowe stawki za odpady od lipca 2021

odpady śmieci kosz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

​Od 1 lipca 2021 r. mieszkańcy Lublina zapłacą znacznie więcej za wywóz śmieci. Cena będzie zależna od ilości mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Sprawdź nowe stawki za odpady w Lublinie.

AKTUALIZACJA: Od 1 lipca zmiany w sposobie naliczania opłat za śmieci. Duża część mieszkańców zapłaci więcej [LINK]

Nowy sposób naliczania opłat za wywóz odpadów w Lublinie

„Z uwagi na interpretację przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wskazującą, że stawka opłaty od gospodarstwa domowego nie może być zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, podjęliśmy kroki w kierunku wyboru nowej metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przygotowania projektu uchwały w tym zakresie” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Nowy (droższy) sposób naliczania opłaty

„Najbardziej zbliżoną do metody obowiązującej aktualnie w Lublinie jest metoda naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Jest ona najczęściej stosowana wśród gmin i społecznie najbardziej akceptowana” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W nowym systemie naliczania opłat zróżnicowano stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańca w zależności od rodzaju zabudowy, tak jak dotychczas. Nowe stawki opłat będą się różnić dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej.

„Dokonując kalkulacji stawek opłat przyjęto, że koszty systemu gospodarki odpadami zwiększą się w 2021 roku z uwagi na 10% wzrost ilości odpadów w porównaniu z rokiem 2018, kiedy dokonywano poprzedniej kalkulacji opłat” – wyjaśnia Justyna Góźdź i dodaje, że „z uwagi na trwające aktualnie postępowanie przetargowe do kalkulacji przyjęto koszty odbioru i zagospodarowania odpadów na podstawie umów obowiązujących do 30 czerwca”.

Nowe proponowane miesięczne stawki prezentują się następująco:

  • zabudowa wielorodzinna

– 24,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów
– 49,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona w przypadku, kiedy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów

AKTUALIZACJA:
Rodziny wielodzietne zostaną częściowo zwolnione z opłat za wywóz śmieci

  • zabudowa jednorodzinna

 28,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów
– 57,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona w przypadku, kiedy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów

Obecny cennik wywozu odpadów znajdziesz TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:
Zapłacimy więcej za wodę i ścieki w Lublinie. Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 r.

Jeśli Rada Miasta przyjmie uchwałę na najbliższej sesji, 29 kwietnia, nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą obowiązywały od 1 lipca 2021 r. Przygotowano także projekt uchwały dotyczącej zmiany wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości dostosowany do nowej metody naliczenia opłaty.

„Z uwagi na zmianę metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciele nieruchomości będą zobowiązani, po wejściu w życie uchwały w tej sprawie, złożyć nowe deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określające liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość” – dodaje Góźdź.

/Aktualizacja

Do sprawy zmiany stawek odniósł się prezydent Lublina Krzysztof Żuk: To prokuratura domaga się zmiany metody naliczenia opłaty za odpady >>>link<<<

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.