Od 1 lipca zmiany w sposobie naliczania opłat za śmieci. Duża część mieszkańców zapłaci więcej

Kosze na śmieci
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od czwartku 1 lipca wchodzi nowa metoda naliczania opłat za wywóz śmieci w Lublinie. Teraz zapłacimy nie „od gospodarstwa domowego”, ale „od osoby”. Podwyżka opłat dotknie znaczną część mieszkańców.

Od 1 lipca nowe opłaty za wywóz śmieci w Lublinie

Opłaty w domach jednorodzinnych wyniosą od 1 lipca 2021 r. – 28,80 zł od osoby, w zabudowie wielorodzinnej trzeba będzie zapłacić 24,80 zł za osobę. Mieszkańcy domów, którzy kompostują bioodpady, mogą liczyć na zniżkę w wysokości 5 zł za gospodarstwo domowe.

Właściciele nieruchomości, w których zamieszkują rodziny wielodzietne (rodzice z co najmniej trójką dzieci), są zwolnieni w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Maksymalna stawka dla rodzin mieszkających w bloku wyniesie 124 zł lub 144 zł w domu jednorodzinnym.

Nowe stawki oznaczają niemal 100-procentową podwyżkę opłat dla rodzin wielodzietnych. – „Wysokość stawek opłat odzwierciedla faktyczne koszty systemu gospodarki odpadami, które są wysokie, ale nie odbiegają od kosztów w innych gminach” – wyjaśnia Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.

Sprawdź, czy musisz złożyć obowiązkową deklarację

Zmiana metody ustalania opłaty za śmieci powoduje, że właściciele nieruchomości są zobowiązani do złożenia nowych deklaracji o wysokości opłaty za odpady.

Obowiązek ten dotyczy właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie wielorodzinnej.

W przypadku Spółdzielni Mieszkaniowych, Wspólnot Mieszkaniowych oraz jednostek lub osób posiadających nieruchomości w zarządzie, deklarację składa zarządca lub administrator danej nieruchomości.

Nowe deklaracje należy złożyć do 10 sierpnia. Deklaracje można składać w Wydziale Ochrony Środowiska (ul. Tomasza Zana 38) i Biurach Obsługi Mieszkańców (ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Franciszka Kleeberga 12a, ul. Wieniawska 14, ul. Wolska 11) lub wysłać listownie na adres Wydziału Ochrony Środowiska.

Tymczasowe umowy podpisane

Obecnie obowiązujące umowy na wywóz śmieci wygasają 30 czerwca. Co z odbiorem śmieci od 1 lipca? Tym na szczęście nie muszą martwić się mieszkańcy, ponieważ Ratusz podpisał tymczasowe umowy z dotychczasowymi firmami odbierającymi odpady od mieszkańców Lublina.

 • KOM-EKO S.A.
  – sektor I i II (Abramowice, Głusk, Dziesiąta, Kośminek, Bronowice) – do 31 lipca.
  – sektor VI (Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury) – do 31 grudnia.
 • SUEZ Wschód Sp. z o. o.
  – sektor III (Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin) – do 31 lipca.
  – sektor VII (Czuby Południowe, Wrotków, Zemborzyce) – do 30 września.
 • KOMA Lublin Sp. z o. o.
  – sektor IV (Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście, Za Cukrownią) – do 31 lipca.
 • EKOLAND Sp. z o. o.
  – sektor V (Czuby Północne, Węglin Północny, Węglin Południowy) – do 31 lipca.

POWIĄZANE:
► Czy Lublin utonie w śmieciach? Trzy firmy zainteresowane odbiorem odpadów, ale…

„Postępowanie przetargowe na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie miasta Lublin jest nadal w toku i nie zostanie rozstrzygnięte do końca czerwca, tym samym zapewniamy ciągłość świadczonych usług dla mieszkańców poprzez zamówienie z wolnej ręki” – zapewnia Marta Smal-Chudzik.

Rzadziej po bioodpady

Mieszkańcy z dzielnic obsługiwanych przez firmy KOM-EKO, KOMA i Ekoland muszą przygotować się na to, że rzadziej będą od nich odbierane bioodpady. Dotychczas śmieciarka wywoziła je co tydzień, teraz będzie je zabierać raz na dwa tygodnie. Na razie nie dotyczy to mieszkańców obsługiwanych przez SUEZ Wschód.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.