Planowali wyciąć blisko 240 drzew przy remoncie ul. Samsonowicza. Miasto obiecuje ocalić 70% z nich, ale nie ma nic za darmo

tablica informacyjna ulicy w Lublinie
Przebudują ul. Samsonowicza | fot. Miasto Lublin

Zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk przekazał, że uda się ocalić 70 proc. z 236 drzew wytypowanych do wycinki przez projektanta przebudowy ul. Samsonowicza. Jednak nie ma nic za darmo. Wszystko kosztem ilości miejsc parkingowych.

Planują dużą wycinkę drzew na ul. Samsonowicza

Na początku kwietnia Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie podpisał umowę z firmą Strabag na rozbudowę ul. Samsonowicza w dzielnicy Wrotków. Remont obejmie cały 2,3 km odcinek ulicy tj. od budynku 1f (garaże) do budynku Samsonowicza 21 oraz od budynku Samsonowicza 29 do skrzyżowania z ul. Wapowskiego wraz z sięgaczami i drogami dojazdowymi od ul. Diamentowej.

W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki oraz zatoki postojowe. Zakres zadania obejmuje także przebudowę ul. Diamentowej, wzdłuż której powstaną obustronne dwukierunkowe drogi dla rowerów i nowe zatoki autobusowe. Na skrzyżowaniu ulic: Diamentowa – Energetyków – Samsonowicza drogowcy zbudują sygnalizację świetlną.

Projektant przebudowy ul. Samsonowicza uwzględnił w projekcie powstanie blisko 200 miejsc parkingowych. Odbędzie się to kosztem rosnącej tam zieleni. Do wycinki przeznaczono 236 drzew i 145 krzewów. To jednak nie spodobało się okolicznym mieszkańcom, którzy postanowili wyrazić swój sprzeciw. Na drzewach w ubiegłym tygodniu pojawiły się wstążki.

Ograniczą wycinkę, ale kosztem miejsc parkingowych

W poniedziałek (29.04) głos w sprawie zabrał zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk. Podał on do informacji publicznej, że 70 proc. drzew wskazywanych przez projektanta jako kolidujące z inwestycją drogową przy ul. Samsonowicza uda się ocalić. Jednak jak to w życiu bywa, nie ma nic za darmo.

„Odbędzie się to kosztem liczby miejsc parkingowych, o które wnioskowali mieszkańcy oraz dzięki korektom przebiegu ścieżki rowerowej i chodnika. Zawsze na etapie wykonawczym realizowanych przez miasto inwestycji analizujemy możliwości ograniczenia wycinki drzew do niezbędnego minimum, tak było również w tym przypadku” – przekazał Artur Szymczyk.

Kilka dni temu odbyła się wizja w terenie i przeanalizowano przebieg drogi i możliwe korekty, które uzgodniono możliwości z Radą Dzielnicy.

„Po wizycie geodety na miejscu inwestycji i rozmowach z projektantem, po weekendzie majowym spotkamy się w terenie wykonawcą, po czym będziemy mogli ostatecznie ocenić, które drzewa zostaną zachowane. Po 10 maja planujemy również spotkanie z mieszkańcami, by omówić zakres realizacji inwestycji” – dodał Szymczyk.

Dokumentacja projektowa przebudowy ul. Samsonowicza
Dokumentacja projektowa przebudowy ul. Samsonowicza | fot. Miasto Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.