Od dziś częściowe zniesienie ograniczeń. Otwarcie lasów, więcej osób w sklepach

las pies spacer kobieta 1
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem obowiązuje od poniedziałku 20 kwietnia. Polaków obowiązują nowe zasady w przestrzeni publicznej. W sklepach może przebywać jednocześnie większa ilość osób, lasy i parki zostały otwarte, a młodzież powyżej 13 roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Od dziś zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 w Polsce. – „Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności” – zapowiada premier Mateusz Morawicki.

Otwarcie lasów, parków i lasów

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem od poniedziałku 20 kwietnia przestaje obowiązywać zakaz przemieszczania się.

Ponadto od poniedziałku można przebywać na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne, w tym w lasach, skwerach, parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach oraz plażach. W lasach nie trzeba zasłaniać twarzy.

Od 20 kwietnia można będzie przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli, od tego zależy nasza kondycja psychiczna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zakaz wstępu do lasów zniesiony

Większa ilość osób w sklepach

Rozporządzenie zmienia też zasady dotyczące liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać np. w sklepach, na stacjach i targowiskach, a także na poczcie. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m kw. wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, zaś w sklepach o powierzchni większej niż 100 m kw. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni.

W godzinach 10-12 nadal będą obowiązywały „godziny dla seniorów”, ale wyłącznie od poniedziałku do piątku. Godziny dla seniorów nie będą obowiązywać w weekendy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od poniedziałku więcej osób w sklepach. Rząd zwiększa limit klientów

Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Zgodnie z przepisami, od 20 kwietnia do odwołania, przemieszczanie się małoletniego do ukończenia 13. roku życia jest możliwe wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej.

Natomiast młodzież powyżej 13. roku życia może przemieszczać się samodzielnie. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos w miejscach publicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mandat za brak maseczki. Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Od 20 kwietnia w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 mkw. powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny.

Na cmentarzu będzie zaś mogło przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe wytyczne dla kościołów. Ilość osób uzależniona od wielkości świątyni, obowiązkowe maseczki

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od przyrostu liczby zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Drugiem etapem znoszenia ograniczeń będzie otwarcie sklepów budowlanych w weekendy. Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

W trzecim etapie będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi, także w tych obszarach, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem. Będzie też sukcesywnie zwiększana możliwość korzystania z galerii handlowych.

Wydarzenia sportowe do 50 osób możliwe tylko w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w sali.

W czwartym i ostatnim etapie zostaną otwarte usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji, a także kina i teatry. Wszystko w nowym reżimie sanitarnym.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.