Od 20 kwietnia ilość osób, które będą mogły uczestniczyć we mszy świętej, będzie zależała od powierzchni świątyni. Czy ksiądz i wierni muszą nosić maseczki w kościele?
Większy limit osób w kościołach
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od poniedziałku 20 kwietnia limit osób w miejscach kultu religijnego to 1 osoba na 15 mkw. powierzchni świątyni. Do 19 kwietnia wciąż obowiązują jednak wcześniej wprowadzone przez rząd regulacje, zgodnie z którymi w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy).
„W okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, ograniczenia te polegają na obowiązku zapewnienia, aby – w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 15 m2, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu” – czytamy.
O zmianę regulacji w zakresie liczby osób mogących brać udział w wydarzeniach o charakterze religijnym w liście do premiera apelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Gądecki zwrócił uwagę na „potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów”
Obowiązkowe maseczki w kościołach
Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych. Czy takim miejscem jest także kościół? Czy ksiądz i wierni muszą nosić maseczki podczas mszy świętej? Osoby wierzące mają wątpliwości, czy konieczne jest noszenie maseczki podczas mszy świętej lub innego nabożeństwa.
Rzecznik Episkopatu podkreślił, że przedstawiony w środę projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada, że obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, dotyczy również miejsc kultu religijnego.
Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia, ten obowiązek nie stosuje się w przypadku „duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”.
„Z obecnego zapisu wynika, że księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania Mszy św. lub innej posługi liturgicznej. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos” – wyjaśnia ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.
Dodaj swój komentarz