Mandat za brak maseczki. Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

maseczka ochronna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Damian Gerhand

Od dziś obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

„Od czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem, chroni innych przed nami. Na tym etapie epidemii rośnie ryzyko, że możemy być nosicielami koronawirusa” – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Obowiązek noszenia maseczek: Co zamiast maseczki?

„Nie ma obowiązku noszenia profesjonalnych masek. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Maseczki chirurgiczne są bardziej potrzebne w szpitalach. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, aby zachować ich sterylność” – wyjaśnia Szumowski.

Gdzie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa?

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, jak np.:

– budynki użyteczności publicznej,

– transport publiczny,

– drogi i place,

– miejsca kultu religijnego,

– ogólnodostępne tereny zielone,

– obiekty handlowe lub usługowe, targowiska,

– punkty gastronomiczne.

Kogo nakaz nie obowiązuje?

Z nakazu zakrywania ust i nosa wyłączone są między innymi:

– dzieci do ukończenia 4. roku życia,

– osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu stanu zdrowia,

– osoby wykonujące czynności zawodowe, o ile nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem / interesantem,

– duchowny, podczas sprawowania kultu religijnego.

Mandat za brak maseczki. Ile wynosi?

„Jakiekolwiek mandaty nakładane przez policję czy służby sanitarne to ostateczność. Służby będą przede wszystkim starały się pouczać obywateli. Jeśli jednak to nie wystarczy, to konsekwencje mogą być wysokie. Mandat to kwota do 500 złotych, a kara administracyjna – od 5 do 30 tysięcy złotych” – przestrzega Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBOWIĄZKU ZAKRYWANIA UST I NOSA: Obowiązkowe maseczki 16.04.2020 – kogo to dotyczy, kiedy zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe?

Gdzie wyrzucić zużyte maseczki i rękawiczki? Wiele osób tego nie wie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.