Gdzie wyrzucić zużyte maseczki i rękawiczki? Wiele osób tego nie wie

Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki
Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki? | fot. pixabay

Od 16 kwietnia zostaje wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka.

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Jednorazowe rękawiczki obowiązują już od początku kwietnia w sklepach spożywczych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mandat za brak maseczki. Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

Gdzie wyrzucić zużyte maseczki i rękawiczki?

Od 16 kwietnia zostaje wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Maseczki wielorazowe, aby zachować ich sterylność, powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, co najmniej 60 °C.

A co zrobić z zużytymi maseczkami i jednorazowymi rękawiczkami ochronnymi? Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19, w tym sposób postępowania ze środkami ochrony osobistej jak maseczki ochronne czy rękawiczki.

W opublikowanym dokumencie czytamy, że odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika na odpady zmieszane.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę? INSTRUKCJA

Przed nałożeniem maski musimy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie powinniśmy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i materiał dobrze przylega. Staramy się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy – umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. GIS przypomina, abyśmy nie używali ponownie masek jednorazowych. Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie, musimy chwycić ją z tyłu, za wiązanie, a potem zdezynfekować dłonie. Nie wolno dotykać przodu maski.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice ochronne? INSTRUKCJA

Aby prawidłowo zdjąć rękawice, powinniśmy złapać palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (bez dotykania skóry), wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch. Następnie, ruchem ślizgowym włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć rękawicę, zwijając ją wzdłuż dłoni. Potem naciągnąć na trzymaną w palcach rękawicę i obie wyrzucić do kosza oraz zdezynfekować ręce.

CZYTAJ TAKŻE: Obowiązkowe maseczki 16.04.2020 – kogo to dotyczy, kiedy zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe?

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.