Od poniedziałku więcej osób w sklepach. Rząd zwiększa limit klientów

zakupy handel auchan
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 20 kwietnia rząd przystępuje do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Nowe zasady będą obowiązywały w sklepach, jeśli chodzi o ilość osób mogących przebywać na terenie sklepu.

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. – „Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności” – zapowiada premier Mateusz Morawicki.

„Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Zasłaniać twarz w miejscach publicznych. Dezynfekować ręce i powierzchnie. Zachowywać dystans. Przebywać na kwarantannie lub w izolacji. Ochrona osób najsłabszych, chorych, starszych. To te zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć” – wylicza minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Większe limity osób w sklepach

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Jednym z nich jest zwiększenie limitu osób mogących przebywać w jednym czasie na terenie sklepu. Teraz limit osób będzie uzależniony od powierzchni sklepu, a nie jak obecnie od ilości kas:

– do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4,

– w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

„Od poniedziałku wprowadzamy złagodzone przepisy w handlu. W sklepach do 100 metrów obsługa 4 klientów na jedną kasę, a powyżej 100 mkw to będzie 1 osoba na 15 mkw. Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności mierzeniu temperatury” – mówi premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: Zakaz wstępu do lasów będzie zniesiony. Minister środowiska podaje datę

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.