Marsz Równości w Lublinie. Sąd uchylił decyzję prezydenta. Marsz się odbędzie

tęczowa flaga trzymana przez uczestnika parady
Tęczowa flaga | fot. shutterstock

Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił decyzję prezydenta Lublina, który zakazał organizacji Marszu Równości i kontrmanifestacji narodowców.

W piątek Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylil zakaz wydany we wtorek przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, który uniemożliwił organizację Marszu Równości i jego kontramanifestacji. Zdaniem prezydenta obydwie manifestacje zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców.

– „Zagrożone jest mienie, zarówno właścicieli budynków i obiektów budowlanych na trasie przemarszu, jak też związene z infrastrukturą drogową i transportową, w tym obiekty wpisane do rejestru zabytków oraz pomniki, przy których plansowane są zatrzymania kolumny marszu.” – czytamy w piśmie przesłanym przez prezydenta do organizatorów.

Od tej decyzji odwołali się organizatorzy obydwu manifestancji, którzy złożyli sprawę do Sądu Okręgowego w Lublinie. Ten podczas środowego posiedzenia odrzucił obydwa odowłania, przychylając się do argumentów prezydenta.

Organizatorzy Marszu Równości i jego kontrmanifestacji złożyli zażalenie na postanowienie Sądu Okreowego do Sądu Apelacyjnego, którego decyzja jest ostateczna.

Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawnym i jest warunkiem istnienia społeczeństwa demokratycznego. Władze mają obowiązek dopuścić do demonstracji, nawet jeśli poglądy zgromadzenia odbiegają od poglądów większości społeczeństwa – powiedziała w uzasadnieniu sędzia Ewa Popek.

Marsz Równości w Lublinie – 13 października

Marsz Równości odbędzie się w sobotę o godz. 13. Uczestnicy spotkają się na placu Zamkowym, by następnie przemaszerować ul. Kowalską, ul. Lubartowską, Placem Łokietka, Krakowskim Przedmieściem, ul. Chopina, ul. Okopową. Parada Równości zakończy się na placu przed Centrum Kultury, gdzie zaplanowano wydarzenia towarzyszące.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Demokracja czy głupota ? Banda ludzi z problemami przejdzie ulicami Lublina po to żeby inni ich zaakceptowali bo sami siebie nie akceptują … Ale teraz mówi się na to wolność.