Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „OBECNY”

Widok z wystawy OBECNY
Widok z wystawy OBECNY | Fot. Diana Kołczewska

Wystawa OBECNY to artystyczny wyraz trudnych emocji i doświadczeń związanych z wybuchem wojny w Ukrainie. Trzonem wystawy są rysunki i film wideo. Podczas oprowadzania będzie można poznać szerszy kontekst prezentowanych dzieł. Mateusz Wszelaki, kurator ekspozycji, opowie też, jak w obecnych warunkach działają ośrodki artystyczne w Ukrainie, a także jaka jest rola Galerii Labirynt w podejmowanych przez nie działaniach.

Sztuka jako forma dokumentacji i źródło informacji może wielowymiarowo odnosić się do obecności, rozumianej na różne sposoby. Może to być obecność fizyczna, kiedy artysta_tka rejestruje i dokumentuje świat wokół nas, zachowując ślady ludzkiej obecności w przestrzeni. Może to również być obecność mentalna, gdy artysta_ka wyraża swoje przemyślenia, emocje i doświadczenia, odkrywając aspekty ludzkiej egzystencji.

W przypadku wystawy OBECNY stykamy się z wizualną relacją dotyczącą okropności wojny w Ukrainie i doświadczeń osób artystycznych, które wciąż podejmują pracę twórczą – powstające dzieła są swoistym świadectwem tego czasu, a także często spełniają rolę terapeutyczną, dając ujście trudnym emocjom.

Czytaj również:

Więcej o wystawie KNYAZCOTIC „OBECNY”

Sztuka jest w stanie przenikać granice czasu i przestrzeni, umożliwiając nam doświadczenie i zrozumienie sytuacji, które wydarzyły się w przeszłości lub odbywają się gdzieś indziej. Dzięki sztuce możemy odczuć obecność ludzi, miejsc i wydarzeń, które nie są nam bezpośrednio dostępne.

Prace artystyczne stanowią swoiste dokumenty, które przekazują nam informacje, opowieści i emocje związane z określonymi momentami w historii lub z danymi sytuacjami. Ważne jest, aby zauważyć, że sztuka nie jest jedynie statycznym zapisem rzeczywistości.

W przypadku ukraińskiego artysty, który opowiada o obecności i byciu za granicą, sztuka staje się narzędziem do wyrażania tożsamości, doświadczeń i perspektyw.

Za sprawą wystawy „OBECNY” możemy ponadto poznać osoby artystyczne, które przebywały na rezydencji w Lublinie. Praca wideo składa się z rozmów, w których eksploruje się ich życie i praktykę artystyczną, zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce.

Osoby te dzielą się również swoimi politycznymi, kulturowymi i filozoficznymi przekonaniami. Opowiadają o tym, jak spędziły 24 lutego, pierwszy dzień pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, i jakie odczuły skutki tej tragedii.

W serii graficznej zatytułowanej „Dziennik Wojenny” artysta jeszcze głębiej wchodzi w temat wojny w Ukrainie. Prace te są jego osobistymi refleksjami, stanowią dokumentację zbrodni, do których odwołuje się poprzez wykorzystanie zapośredniczonych relacji fotograficznych i wideo z portali społecznościowych.

To wszystko przenosi nas w ponurą atmosferę okropieństw, które nie zostały uchwycone przez kamery, fantazji i aktywistycznych relacji.

Wystawa czynna do 17.09.2023 (wtorek–niedziela, godz. 15:00–19:00)

Kiedy odbędzie się wydarzenie

Wydarzenie odbędzie się w środę, 13.09, o godz. 18.00 w Galerii Labirynt 2 przy ul. Grodzkiej 3.

Kiedy: 13.09.2023 (środa), godz. 18:00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Oprowadzanie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Marta Stępniak i na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wstęp: wolny
Prowadzenie: Mateusz Wszelaki, kurator wystawy KNYAZCOTIC „OBECNY”

Wybierasz się na wystawę?
Daj znać w komentarzu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.