Do trzech razy sztuka? MPWiK złożył nowy projekt taryfy za wodę i ścieki w Lublinie

higiena mycie dłoni rąk woda kran mydło
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

To jest już trzecie podejście do wdrożenia nowej taryfy za wodę i ścieki w Lublinie. MPWiK przesłał do Wód Polskich nowy projekt taryfy. Czy tym razem zostanie zaakceptowana?

Mieszkańcy Lublina zapłacą więcej za wodę i ścieki

O ponad 10 proc. wzrosnąć ma łączna opłata za dostawę wody i odprowadzenie ścieków – taki wzrost cen zakłada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie w poprawionym projekcie taryfy.

„W przedłożonej taryfie spółka MPWiK wykonała wszystkie zalecenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie” – mówi Magdalena Bożko rzeczniczka prasowa MPWiK Lublin.

Według zaproponowanej taryfy przez MPWiK, cena metra sześciennego wody i ścieków ma wzrosnąć z 8,91 zł do 9,39 zł, czyli o 5,33 proc. Od 2022 r. opłata za wodę i ścieki wzrosłaby do 9,77 zł, a od 2023 r. do 9,82 zł. Wszystkie podane kwoty są brutto, czyli z podatkiem.

„Konsekwencją proponowanych w taryfie cen byłby rachunek wyższy o kwotę 1,38 zł brutto dla mieszkańca Lublina zużywającego średnio 2,9 m sześc wody na miesiąc” – mówi Magdalena Bożko rzeczniczka prasowa MPWiK Lublin.

Przypomnijmy, że jest to już trzeci wniosek MPWiK. Za pierwszym razem miejska spółka chciała podnieść opłatę za wodę i ścieki z obecnych 8,91 zł na 10,03 zł w pierwszym roku obowiązywania oferty, 10,70 zł w drugim roku oraz 10,76 zł w trzecim. W drugim projekcie taryfy proponowane stawki prezentowały się następująco: 9,72 zł (1 rok), 10,38 zł (2 rok) i 10,46 zł (3 rok).

Wody Polskie uznały to za „nieuzasadniony wzrost cen” i odrzuciły zaproponowane taryfy. Jak będzie tym razem? Zgodnie z ustawą, Wody Polskie mają 45 dni na weryfikację wniosku i zatwierdzenie taryfy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.